dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

10 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna i 10 pytań które warto poznać - i przykładowe odpowiedzi na te pytania. Przeczytaj i postaraj się ułożyć własne odpowiedzi wzorując się poniższymi przykładami.

Coovid19 w 2021 roku zmienił rynek pracy, zmienił się również sam proces rekrutacji.
Sprawdź jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej Online.


rozmowa rekrutacyjna


1 Jakie są Twoje największe zalety?

To jedno z tych pytań, które pada najczęściej z ust pracodawcy.
Pracodawca gdy już zna zalety kandydata, może dokonać oceny tych atutów względem możliwości wykorzystania tych cech do konkretnego stanowiska pracy a także zestawić z zaletami innych kandydatów.

Odpowiedzi na pytania, kilka przykładów:

Jestem osobą pracowitą i terminową, gdy wykonuje jakieś zadanie chcę to zrobić przed terminem z zachowaniem wszelkich standardów. Takie sytuacje miały miejsce w mojej poprzedniej pracy [ODNOSISZ SIĘ DO WYKONYWANYCH ZADAŃ].

Szybko się uczę i dostosowuję do nowych warunków pracy, przykładem z poprzedniej pracy [NA STANOWISKU] jest to że po kilku tygodniach wykonywałem większość zadań na zakładzie a nawet pomagałem bądź udzielałam rad pracownikom z większym stażem.

Moją największą zaletą jest doświadczenie zawodowe w handlu oraz umiejętności interpesonalne. Doświadczenie to okres 10 lat pracy podczas którego starałem się osiągnąć i osiągałem wysokie wyniki sprzedaży.

Jestem osobą kreatywną, jako grafik komputerowy sprawdziłem się w wielu ciekawych projektach m.in. stworzyłem wizerunek postaci animowanych do animacji "Zwierzęce Abecadło" i "Angielski – dla najmłodszych 4-6, Blue Elephant". Kolejne przykłady - zaprojektowałem kilka kreacji na potrzeby prezentacji multimedialnych dla znanych wiodących marek [NAZWY FIRM].

2 Jakie są Twoje największe wady?

Często rekruterzy pytają o nasze słabości. Pracodawca chce wiedzieć czy nasze słabości nie będą miały wpływu np. na adaptację, organizację pracy, wydajność itp.
Jak już posiadamy jakieś wady i chcemy o nich powiedzieć to najlepiej je przedstawić w pozytywnych aspektach. To co wyjawimy to tak naprawdę zależy od nas, do tych odpowiedzi proszę podejść z rozwagą.

Odpowiedzi:

Wiem że moją największą wadą jest to że palę papierosy, ale staram się w godzinach pracy tego nie robić, pracuję nad tym żeby zerwać z tym nałogiem.

Moją największą wadą jest cierpliwość, chciałbym żeby moje zadania były wykonane jeszcze z większą starannością a do tego potrzebna jest ta cecha, oczywiście pracuję nad sobą i wiem że niedługo osiągnę stan do którego zmierzam.

Lubię pracować nad jednym projektem aż do jego zakończenia, natomiast nie lubię pracować przy kilku różnych projektach naraz, ale wiem że jet to nieuniknione w tej branży i godzę się na to starając się być bardziej twórczy i skuteczny w tym co robię.

Dla osób które nie chcą mówić o wadach:
Nie przypominam sobie wad które by wpłynęły ma moje zaangażowanie i wydajność w pracy, skutecznie planuję czas a zadania wykonuję z dbałością o szczegóły.

3 Powiedz coś o Sobie.

Pracodawca chce wiedzieć kim tak naprawdę ma do czynienia, jaką jesteśmy osobą czy np. nasze zainteresowania są zbieżne z profilem stanowiska pracy na które aplikujemy.
Nie ma potrzeby, aby mówić o tematach ściśle osobistych np. naszych partnerach, dzieciach itp. Najważniejsze to aby nie powiedzieć zbyt wiele i zbyt mało. Bądź gotowa / gotowy podzielić się trzema lub czterema osobistymi cechami, umiejętnościami, wiedzą w tych obszarach które pomogą Ci otrzymaniu w pracy.

Odpowiedzi:

Jestem osobą komunikatywną lubię podejmować nowe wyzwania, interesuje się motoryzacją posiadam motocykl.

Interesuje się grafiką komputerową, nowoczesnym wzornictwem, renowacją mebli (starym fotelom i krzesłom dajemy drugie życie) uprawiam kitesurfing i jadzę na longboardzie.

4 Dlaczego powinniśmy Ciebie zatrudnić?

Czy jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko? Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Ty. Powiedz co masz do zaoferowania i dlaczego to Ty powinieneś otrzymać to stanowisko pracy.

Odpowiedź:
Wierzę, że nie moje doświadczenie i znajomość branży [NAZWA BRANŻY] i chęci z mojej strony dalszego rozwoju decydują o tym że jestem dobrym kandydatem na to stanowisko.

5 Ile chcesz zarabiać?

Pracodawca chce wiedzieć, czy podejmiesz pracę za proponowaną stawkę i czy wielkość wynagrodzenia będzie dla Ciebie zadowalająca. Przygotuj się na to pytanie, zrób rozpoznanie jakie są płace na tym stanowisku w tym regionie. I podawaj konkretne kwoty.

Odpowiedź:
Chciałbym na Umowę o Prace zarabiać 2500 zł. Netto (czyli do ręki).

6 Dlaczego zrezygnowałaś -(eś) z poprzedniej pracy?

Na pewno nie warto narzekać na poprzedniego pracodawcę, że np. nie potrafiliśmy się z nim dogadać. Warto swoją odpowiedź skierować w stronę przyszłych wydarzeń zawodowych o rozwoju i awansach.

Przykładowe odpowiedzi:

W poprzedniej pracy miałam wrażenie że zatrzymałam się w miejscu nie rozwijałam się zawodowo nie było nowych zadań, ciekawych wyzwań.

Zawsze można znaleźć inny powód zmiany pracy:
Dojazdy do pracy były męczące na które poświęcałam zbyt wiele czasu, to były dwie godzinny dziennie.

7 Dlaczego chcesz dostać tę pracę?

Pracodawca chce się dowiedzieć co wiesz o tym stanowisku pracy i o firmie do której aplikujesz. Bądź konkretna (konkretny), odpowiedz że stanowisko które lubisz jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, przy okazji wspominając o zaletach firmy.

Odpowiedź:
Ta praca jest dobrze dopasowana do tego, co robiłam wcześniej, dobrze czuję się jako sprzedawca [ handlowiec / higienistka stomatologiczna / recepcjonistka / kelnerka itd.] Lubię pracę z ludźmi, służyć im pomocą.

8 Jak radzisz sobie ze stresem i presją?

Co robić, gdy nie wszystko w pracy idzie gładko? Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie dając przykład jak ze stresem radziliśmy sobie w poprzedniej pracy.

Odpowiedź:
Miałam już do czynienia z presją czasu, na przykład gdy realizowałam trzy duże projekty w tym samym tygodniu. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu stworzyłam harmonogram w nim wyszczególniłam jak rozbić każdy projekt na mniejsze zadania, ukończyłam wszystkie trzy projekty w terminie.

9 Opisz trudną sytuację z poprzedniej pracy i jak ją przezwyciężyłaś -(eś)?

Sytuacja może dotyczyć skomplikowanego projektu itp. Osoba rekrutująca / pracodawca chce wiedzieć, co zrobisz jakie decyzje podejmiesz gdy jesteś w obliczu trudnego zadania.

Odpowiedź:
Gdy pojawiają się problemy staram się rozważnie podejmować decyzje analizując wszelkie warianty za i przeciw i wybrać najlepsze rozwiązanie, jak jest taka potrzeba posiłkuję się zdaniem specjalistów w tej samej branży.

10 Jakie jest Twój cel zawodowy na przyszłość?

To pytanie to test. Pracodawca sprawdza, czy za chwilę nie skorzystasz z lepszej okazji (np. lepsze warunki finansowe) i nie zmienisz pracy. Pytanie to także wiąże się z tym czy w obecnej chwili nie podejmujesz przemyślaną decyzję.

Odpowiedź:
Widzę siebie w firmie takiej jak ta, chciałabym być postrzegana jako pracownik skuteczny i godny zaufania. Chcę również podnosić swoje umiejętności i mieć realny swój wkład w rozwój firmy.


Rozmowa kwalifikacyjna Online w czasach Covid19 - jak się przygotować?

rozmowa rekrutacyjna online w czasach covid-19

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele działań wymagało przeniesienia się ze świata realnego do wirtualnego. Praca i jej poszukiwanie w dobie COVID-19 różni się w ogromnym stopniu od tego, co znaliśmy do tej pory. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online, czego unikać i o czym należy pamiętać, aby zdobyć wymarzoną pracę?

Rekrutacja online - kwestie techniczne

Przede wszystkim musisz pamiętać, aby przed rozmową kwalifikacyjną sprawdzić sprzęt oraz oprogramowanie. Jeśli wszystko będzie działać jak należy, z pewnością rekruter odnotuje, że jesteś osobą zorganizowaną, a co najważniejsze - przygotowaną do rozmowy. Dobrze, jeśli przetestujesz mikrofon i kamerę wcześniej, aby żadne niespodzianki nie zakłóciły tej ważnej chwili. Warto zadbać również o jakość połączenia internetowego i sprawdzić jego obciążenie. Jeśli Twoje łącze nie jest wystarczające, musisz znaleźć odpowiednie miejsce do przeprowadzenia rozmowy.

Rekrutacja online - schludny ubiór

Każda rozmowa kwalifikacyjna, bez względu na to, czy odbywa się w siedzibie firmy, czy w sieci, wymaga eleganckiego ubioru. Kobiety powinny zadbać o nienaganny makijaż. Mężczyźni również mogą przypudrować twarz, szczególnie jeśli posiadają cerę tłustą - w kamerze będą widoczne wszystkie mankamenty, głównie świecące części twarzy.

Rekrutacja online - oświetlenie i ustawienie kamery

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej online najważniejszym elementem staje się światło. Nie może być skierowane ani na wprost, ani nie może znajdować się za Tobą, ponieważ wpłynie to na odbiór Twojej postaci. Warto zastosować światło rozproszone i wypróbować przed rozmową różne możliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie obiektywu kamery w taki sposób, aby rozmówca widział Twoją twarz, jakbyś siedział naprzeciwko niego. Istotnym elementem jest to, abyś na ekranie miał podgląd ze swojej kamery i na bieżąco kontrolował to, co widzi Twój rozmówca.

Wymarzona praca - zachowanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Osoba kompetentna w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, zachowuje spokój. Nerwowe zachowanie nie robi na rekruterach dobrego wrażenia. Jeśli jesteś dobrze przygotowany, łatwiej będzie Ci kontrolować swoje emocje. W sytuacji, gdy nie uda Ci się uniknąć wpadki, staraj się zachowywać naturalnie i spokojnie, ponieważ dla rekrutera radzenie sobie w trudnych warunkach stanowi dodatkowy atut. Istotne jest zachowanie powściągliwości i uprzejme odpowiedzi. Na pytania warto odpowiadać krótko, ale jednocześnie wyczerpując temat.

Podsumowanie

Jeśli zastosujesz wszystkie wymienione wyżej rady, będzie Ci łatwiej przebrnąć przez każdą rekrutację. Najgorsza jest pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, ponieważ to ona wymaga najwięcej przygotowań. Z każdą kolejną będzie Ci łatwiej. Wszystkie te umiejętności przydają się nie tylko, gdy trwa rekrutacja, ale również podczas całego życia zawodowego.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2021-04-13   Anna
Interesujące, ale z perspektywy czasu i pracy jako grafik komputerowy w rożnych firmach, wiem, że stał praca i lojalność pracodawca pracownik to bzdura, a sytuacje stresowe to codzienność.
avatar2021-04-09   Dorotka
super podpowiedzi, konkretne, na temat, bardzo przydatne
avatar2021-04-08   Iga
Wasze najdziwniejsze rozmowy kwalifikacyjne? Miałam rozmowę online. Praca w biurze nieruchomości. Rozumiem że transmisja online ma ograniczenia i musiały tam paść pytania o wzrost, waga, wiek, poczucie humoru, czy chodzę w szpilkach. Przez chwilę myślałam że to casting do programu telewizyjnego, później że mnie wkręcają znajomi.
avatar2021-03-27   M
Wczoraj miałam rozmowę kwalifikacyjną do prowadzenia sklepu online. Połowę rozmowy dotyczyły pytania o moją uczciwość, reszta rozmowy również dziwna. Nikt się nie odezwał jeszcze, być może moje zapewnienia nie były dość przekonujące. Szukam dalej pracy w e-commerce.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies