W tym artykule dowiesz się dlaczego warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień raz na kwartał, po to, aby pomyśleć.
Praca - dom, lub szkoła - dom, bardzo łatwo wpaść w pętlę codziennych powtarzających się obowiązków. Zawsze jest jakiś problem do rozwiązania, lub cykliczne zadania które trzeba wykonać, to utrudnia spojrzenie na przyszłość z szerszej perspektywy.
Dlatego warto raz na kwartał wygospodarować jeden dzień, w którym zajmiemy się tylko planowaniem i ustalaniem priorytetów na kolejne sześć miesięcy.
Kwartalny dzień myślenia to pomysł Jessie Link, wiceprezesa do spraw Inżynierii na Twitterze. Jessie Link swoją koncepcję prezentuje podczas konferencji (obecnie online) poświęconych rozwojowi osobistemu.
Moim zdaniem warto to wypróbować. Jeden dzień głębszej refleksji raz na kwartał, że to dobry sposób na wyznaczenie priorytetów, opracowanie strategii na najbliższe sześć miesięcy. A w najbliższej przyszłości konsekwentne realizowanie przyjętych założeń i sprawdzanie jak daleko zaszliśmy.
Zapytasz jak ma wyglądać kwartalny dzień myślenia? Mylenie m.in. polega na szukaniu odpowiedzi i rozwiązań na pytania które warto sobie zadać.
Moja rada. W tym dniu warto być offline, odłóż laptop i telefon, komputery i smartphone nie pomagają w głębszej refleksji, a wręcz przeszkadzają, są jak "zagłuszacz" myśli.
Notuj odpowiedzi i swoje przemyślenia, możesz do tego użyć karteczek samoprzylepnych. Mój sposób to pisanie flamastrem na wielkiej szybie drzwi balkonowych. To dobry sposób, bo podgląd na wszystkie priorytety mam każdego dnia, gdy tylko się zbliżam do okna, chcąc nie chcąc, zawsze o nich pamiętam.
Rób przerwy, idź na rower, na spacer lub na trening, np. na siłownie plenerową, przerwy są dobre, pozwalają przewietrzyć umysł i naładować mózg nową czystą energią.
Pamiętaj, dokumentuj wszystko. To co zapisane jest lepsze niż najlepsza pamięć (tak głosi japońskie przysłowie). Dzięki zapiskom, w każdej chwili możesz wrócić do swoich myśli i sprawdzić na jakim jesteś etapie realizacji założeń.
Najgorsze to nie mieć pomysłu na siebie, pomysłu na swoje życie, nie mieć zainteresowań i pasji i czekać aż los coś przyniesie. Bo nie przyniesie, jeżeli sami się nie zastanowimy nad sobą to są niewielkie szanse że ktoś za nas zrobi to dobrze.
Podejmowanie decyzji i wdrażanie ich w życie często będzie się wiązało z wychodzeniem z strefy komfortu. Musisz wiedzieć że z czasem strefa komfortu będzie coraz większa a i decyzję będą coraz bardziej odważne.
Zawsze warto mierzyć wysoko. Planowanie strategiczne dla wielu osób może mieć zupełnie inny wymiar, zależy na jakim szczeblu drabiny życia stoimy. Dla przykładu dla osób pracujących w korporacji może to być chęć awansu i dalszego rozwoju zawodowego, lub też odwrotnie, odważny krok, opuszczenie korporacji i założenie własnej firmy (pozwala na to zdobyte doświadczenie). Dla innych osób, może być nauka języków obcych (lub doszlifowanie znajomości języka obcego), nauka nowych umiejętności, opanowywanie nowych technologii, lub też realizacja swoich pasji.
Ja również postanowiłem skorzystać z metody Jessie Link. Odcinając się od Internetu, telewizji i radia większość dnia spędziłem na myśleniu. Moje myślenie polegało na szukaniu dróg które poprowadzą moje życie w odpowiednim kierunku. Jak wiemy nie można wszystkiego stawiać na jedną kartę, w każdym życiu potrzebna jest równowaga. Nie można się zatracić tylko w pracy, czy obowiązkach domowych, potrzebny jest czas dla bliskich, czas na rozwój zawodowy, czas na realizację pasji.
Już wiem że powinienem mniej czasu spędzać przed komputerem na nieproduktywnych rozrywkach (i w końcu telewizor wynieść do piwnicy).
Niestety nie planuję lotu w kosmos, niestety jestem bardziej nudny, chociaż mój kuzyn pracuje w Sierra Nevada Corporation w USA, jest inżynierem od napędu rakietowego niedawno skończył 25 lat. Na taką pracę mogą liczyć m.in. absolwenci dobrych technicznych uczelni w USA.
Pierwsza zasada to zacząć umiejętnie organizować wolny czas, w tym celu wdrożyłem kalendarz / grafik, w którym wyszczególniłem w które dni i które godziny zamierzam poświęcić na naukę, które na aktywność fizyczną. Warto zachować równowagę między aktywnością umysłową i fizyczną, czyli mądrze gospodarować czas mając na uwadze swoje predyspozycje takie jak kondycja fizyczna w trakcie aktywności, czy jak długo umiemy skupić uwagę podczas nauki.
Moja droga to nauka nowych rzeczy i lub opanowanie do perfekcji posiadanych już umiejętności.
Przy tym kieruje się mottem: "Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym."
Pracuję jako grafik komputerowy, projektuję m.in. szaty graficzne stron, banery, billboardy, ulotki i inne. W pracy korzystam z takich programów jak Photoshop, InDesign, Ilustrator.
Żeby wzbogacić warsztat pracy postanowiłem do statycznego obrazu dołożyć trochę ruchu. Dlatego zamierzam, uczyć się budowania scenariuszy, filmowania i obróbki materiału filmowego i audio. Polecam najlepszy na rynku darmowy, profesjonalny i zaawansowany program do edycji video i audio - Davinci Resolve 17. Dzięki wsparciu i dużej ilości poradników dostępnych w Internecie, korzystam z długiej listy tutoriali Krzysztofa na YT. Dzięki tak wielkiemu wsparciu moja nauka i praca z Davinci Resolve 17 jest prawdziwą przyjemnością.
Biorę kamerę sportową, aparat i idę w miasto, najważniejsze żeby znaleźć jeden ciekawy temat, który będzie można pokazać w interesujący sposób.
Czy to ma być film 3 minutowy, czy 30 minutowy, trzeba należycie podejść do tematu. Według zawodowca, produkcja filmów nawet tych najkrótszych powinna składać się z trzech etapów: 1.
preprodukcji, 2.
produkcji, 3.
postprodukcji.
Produkcja filmowa, przenosząc ją na język kulinarny, jest jak proces powstawania dobrej kawy.
Za kilka lat widzę siebie we własnym studio agencji interaktywnej realizując grafikę i video na potrzeby reklamy, promocji.
Już znasz moje plany. A Ty jak planujesz swoją przyszłość? Jeżeli nie, to może warto poświęcić jeden dzień na myślnie i tylko myślenie.
2021-04-13
Edyta2021-03-26
agata2021-03-20
P2021-03-15
AdamEKASA © 2024 host:hetzner Polityka Prywatności i Pliki Cookies