dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Cel zawodowy rubryka w CV

Cel zawodowy – rubryka którą coraz częściej pojawia się w CV, natomiast w liście motywacyjnym to istotna informacja dla pracodawcy.


Pracodawca / rekruter po przez nasz cel zawodowy może dokonać oceny, czy proponowane stanowisko pracy będzie satysfakcjonujące dla kandydata, i czy kandydat świadomie zarządza swoją karierą zawodową i wie jakie są jego ambicje.

A więc, jakich zwrotów używać obrazując nasze cele zawodowe?
Do mnie przemawiają takie wyrażenia jak:

  1. dążenie, aspiracja, ideał, ambicja.

Cel zawodowy należy umieść na górze dokumentu. W dwóch, trzech zdaniach możesz podsumować swoje dokonania zawodowe, opisz swoją motywację, określić swoje mocne strony nawiązując do stanowiska pracy na które adresujesz swoje CV.

Rubryka cel zawodowy, podobnie jak nasz cały życiorys zawodowy, powinien być dopasowany do stanowiska pracy na które aplikujemy.

rubryka nasze cele aspiracje w cv

Swoje CV możesz napisać za pomocą generatora CV online - skorzystaj z kreatora CV teraz.

Cel zawodowy - przykłady w praktyce:


Specjalista do spraw marketingu i reklamy internetowej:

Chciałbym podjąć pracę w szeroko rozumianym marketingu, gdzie wykorzystam swoje umiejętności i doświadczenie z zakresu Mediów Społecznych, Reklamy Internetowej obejmującej zagadnienia SEO I SEM w celu zwiększenia ruchu na stronie i tym samym przyczynić się do rozwoju firmy.


Recepcjonistka:

Jestem osobą skrupulatną o miłym usposobieniu. Szukam pracy jako recepcjonistka. W pracy chciałabym wykorzystać bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, oraz zdobyte dotychczasowe umiejętności na podobnym stanowisku.


Grafik komputerowy:

Zorganizowany, samodzielny, z 3-letnim doświadczeniem w realizacji projektów dla największych firm. Chciałabym wykorzystać swój talent i umiejętności, przy nowych projektach które wzbogacą portfolio Waszej firmy.


Handlowiec:

Praca jako Przedstawiciel handlowy na rynku krajowym w branży stomatologicznej, farmaceutycznej lub rehabilitacyjnej, z wykorzystaniem moich umiejętności interpersonalnych i sprzedażowych.


Kucharz:

Posiadam 6 letnie doświadczenie pracy w restauracji hotelowej. Specjalizuje się w kuchni polskiej i rosyjskiej. Szukam pracy w restauracji w której będę mógł wykorzystać zdobyte umiejętności i w dalszym stopniu rozwijać swoją pasję, jaką jest gotowanie.


Praca w banku, finansach, rachunkowości:

Jestem absolwentem WSB (Wyższej Szkoły Bankowej). Uczestniczyłem w programie wymiany studenckiej Erasmus +, to pozwoliło mi odbyć staż we francuskim oddziale Banku Credit Agricole i tym samym uzyskać doświadczenie w międzynarodowym środowisku pracy. Szukam pracy w bankowości która umożliwi mi dalszy rozwój osobisty i zawodowy.


Cel zawodowy - pracownik biurowy - stanowisko biurowe:

Praca w Państwa firmie będzie realizacją moich założeń dotyczących pracy biurowej. W codziennych zadaniach chciałabym wykorzystać zdobyte umiejętności takie jak prowadzenie dokumentacji, raporty i sprawozdania oraz telefoniczna obsługa klientów. Zależy mi na stabilnym zatrudnieniu i rozwoju zawodowym.


Młodszy programista C++:

Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w W-wie (WIT). Pasjonuję się programowaniem, obecnie podnoszę wiedzę i doskonalę umiejętności w języku C++. Swoją przyszłość zawodową chcę kontynuować na stanowisku programisty w Państwa firmie, obejmując stanowisko Junior C++ Developer.


Analityk:

Ambitny i sumienny analityk, z wyższym wykształceniem ekonomicznym, z 2-letnim doświadczeniem zdobytym w obszarze analizy finansowej w międzynarodowej firmie. Z umiejętnością analizy dużych ilości danych, pochodzących z wielu źródeł. Podejmie pracę w firmie w której będzie mógł wykorzystać wiedzę i umiejętności, z szansą na dalszy rozwój zawodowy.


Księgowa:

Ambitna i kompetentna księgowa, z 5-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pełnej księgowości w międzynarodowej firmie. Posiadam pełną wiedzę na temat aktualnych przepisów podatkowych i księgowych. Przeprowadzałam proces zamknięcia miesiąca, sporządzałam rachunki zysków i strat. Cechuje mnie analityczne myślenie oraz umiejętność wyciągania wniosków. Jestem osobą gotową na ciągły rozwój, dlatego chciałbym dołączyć do Waszego zespołu.


Dlaczego warto sobie wyznaczyć cel zawodowy?

Autorzy większości poradników poruszających temat rozwoju zawodowego, namawiają swoich czytelników do wyznaczania swoich celów zawodowych, oraz dzielenie się tą informacją w swoich dokumentach aplikacyjnych. To dzięki tej informacji zawartej na samej górze CV, czytelnik wie, jaką drogą chce iść osoba ubiegająca się o pracę, i dlaczego kandydat chce się zatrudnić dokładnie w takim miejscu, i jakie ma plany na przyszłość.

Aczkolwiek cel zawodowy to nie tylko ułatwienie dla rekrutera – jego wyznaczenie może być bardzo pomocne dla Ciebie. 

strzelanie z łuku do celu


Zdecydowanie trudniej wykonuje się obowiązki zawodowe bez celu. Wyobraź sobie, że tygodniami pracujesz nad projektem i nie masz podstawowej wiedzy, po co właściwie realizujesz te wszystkie zadania. Czy dany projekt ma sens, czy komukolwiek twoja praca będzie przydatna? Brak jasnej wizji, oraz brak wiedzy co do sensowności stawianych kolejnych kroków, może źle wpłynąć na zaangażowanie i motywację, a w najbliższej przyszłości doprowadzić do wypalenia zawodowego. 

Jeżeli określisz cel w nieodpowiedni sposób, dążenie do niego, może Ciebie nie tylko nie motywować, a nawet stresować i demobilizować. Dlatego tak istotne jest, aby cel wyznaczyć jak najtrafniej. Z pomocą przychodzi jedna z metod. Skonkretyzuj cel zawodowy w oparciu o zasadę SMART i przekonaj się, czy zmierzasz w odpowiednim kierunku.

Co kryje się pod skrótem SMART?

  1. S (specific) - konkretny

    Wyznaczając cel, musisz wiedzieć o co Ci chodzi, skonkretyzować jeden kierunek. Np. chcesz pracować w branży IT „chcesz zostać informatykiem”. Informatykiem od czego? Programistą? Jak programistą, to jakiego języka? A może specjalistą od baz danych? Musisz wiedzieć dokładnie, jaki jest twój cel i w którym kierunku należy kierować swoją energię.

  2. M (measurable) – mierzalny

    Jeżeli cel będzie mierzalny, będziesz mógł/mogła śledzić postępy, sprawdzać na którym odcinku drogi jesteś i jak daleko masz jeszcze od mety.

  3. A (attractive) – atrakcyjny

    Nie możemy robić czegoś wbrew sobie, wcześniej czy później taka przygoda może skończyć się rozczarowaniem, frustracją i niezadowoleniem. Wybieraj cel zgodnie ze swoim przekonaniem.

  4. R (realistic) – możliwy do realizacji

    Mierz siły na zamiary, bardzo ważne żeby aby cel zawodowy był możliwy do osiągnięcia. Tutaj ważną rolę odgrywają predyspozycje i talent osoby. Nie jest tajemnicą że pewnych założeń nie da się osiągnąć nawet przy wielu próbach. W określaniu celu chodzi o to, byśmy byli w stanie, czasem małymi krokami, ale realizować poszczególne etapy dążenia do celu. Podkreślę jeszcze, słowo realne nie oznacza, że nasze cele nie mają być ambitne.

  5. T (time-bound) – ujęty w ramach czasowych

    Realizacja wyznaczonego celu powinna być określona czasowo. Termin działa motywująco, konkretny termin nie pozwala odkładać wszystkiego na później, aby wyrobić się w czasie, jesteśmy zmuszeni do wysiłku i domykania kolejnych etapów na drodze do realizacji wyznaczonego celu.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2021-04-03   Robert
Mnie to nie dziwi, pokolenie przyzwyczajone do łatwych pieniędzy, zamknięte w domach przed komputerem spędza całe dnie.
avatar2021-04-13   Natasza
do @Karolina, raczej powinniśmy się bać, to nie wszystko pozostała połowa chce zostać projektantkami, kosmetolożkami, projektantkami stron internetowych i prawniczkami.
avatar2021-04-10   Karolina
Ostatnio wyczytałam że nastolatki a dokładnie znaczny ich odsetek w liczbie 50 procent, w przedziale wiekowym 10-15 lat widzą siebie w przyszłości jako youtuberki, instagramerki i tiktokerki. Tak rysuje się ich cel zawodowy. Trzeba się bać?
avatar2021-03-08   Kwadratura koła
Chciałbym być programistą i zarabiać 18K miesięcznie. Tylko jest jeden problem, i to poważny problem, mam umysł humanisty, łatwiej przychodzi mi napisanie wiersza a niżeli prostego skryptu.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies