dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Nie posiadasz doświadczenia zawodowego?

Brak doświadczenie zawodowego może być problemem w szybkim znalezieniu pracy, szczególnie na runku pracy pracodawcy. Słyszymy też o przypadkach, że zbyt wysokie kwalifikacje często mogą być przeszkodą w zdobyciu nowego zatrudnienia, więcej - nie dostali pracy, bo za dużo umieli.

pisanie CV przez studenta

Porady jak napisać atrakcyjne CV

Nie da się ukryć że istotnym składnikiem każdego CV jest prezentacja naszego doświadczenia zawodowego. Jednak zazwyczaj świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych bądź liceum nie mogą pochwalić się bogatym życiorysem zawodowym.
Ten stan rzeczy oczywiście ich nie dyskwalifikuje w oczach rekrutera / pracodawcy. Istotne jest jednak, aby odpowiednio zaprezentować, wyeksponować odpowiednie informacje w naszym dokumencie.

REKLAMA

Cel Zawodowy

W trzech, czterech zdaniach napisz jakie stawiasz sobie cele zawodowe w firmie do której aplikujesz. Nie masz dużego doświadczenia? Postaw na rozwój.
Przykład:

Jestem absolwentem technikum informatycznego, dążę do zdobycia doświadczenia zawodowego. Dobrze sobie radzę w budowie i obsłudze domowych sieci komputerowych. Szukam możliwości rozwoju jako specjalista ds. sieci komputerowych.

Prezentacja Wykształcenia

Ukończona Uczelnia Wyższa to ceniony punkt w życiorysie kandydata. Oprócz nazwy uczelni napisz jaki jest ukończony kierunek, i jaka zrobiona specjalizacja, Dodatkową wskazówką dla pracodawcy może być temat naszej pracy inżynierskiej bądź licencjackiej oraz także magisterskiej.
Absolwenci Technikum i Liceum Zawodowego - zamieszczamy informacje o zajęciach warsztatowych o odbytych praktykach (co robiliśmy podczas tych praktyk), dodatkowo możemy zamieścić informację co było tematem naszej pracy dyplomowej.
Szkoła Zawodowa - temat praktyk zawodowych i zajęć warsztatowych oraz egzamin zawodowy (zdobyty tytuł).

Być może masz jakieś doświadczenie?

  1. działalność non-profit – jeżeli pomagałaś/eś udzielałaś/eś charytatywnie w jakiejś organizacji, opisz dokładnie zadania tak, aby pasowały do stanowiska na które aplikujesz.
  2. praca dorywcza, praca w wakacje, praca w domu – to co robiłaś/eś jest zbieżne z tym co masz wykonywać na oferowanym stanowisku pracy warto o tym napisać.

Pamiętaj CV piszemy pod kątem konkretnej jednej branży. I zamieszczamy informacje które są z nią powiązane.

Dodatkowe umiejętności

Opisz mocne strony osobowości - Przed aplikacją na konkretne stanowisko pracy warto zasięgnąć informacji, jakie kryteria, cechy pracownika są najbardziej pożądane przez firmę. Jeżeli spełniamy takie takie wymogi, wpisujemy nasze mocne strony osobowości w rubryce dodatkowe umiejętności.
Przykłady na różne stanowiska pracy:

  1. posiadam wysokie zdolności manualne, (cecha która się przyda m.in. w serwisie sprzętu AGD, RTV itp.)
  2. rzetelnie wypełniam powierzone mi obowiązki, (praca która wymaga od nas samodyscypliny)
  3. szybko się uczę, (gdy musimy pogłębiać swoją wiedzę np. w branży informatycznej)

Zainteresowania w CV

Nie pisz w zainteresowaniach ogólnikowo, warto by Twoje zainteresowania zwiększały Twoją szansę na otrzymanie pracy.
Przyjmijmy, że strasz się o stanowisko Handlowca bądź Marketingowca i interesujesz się m.in. programowaniem neurolingwistycznym (NLP).
W zainteresowaniach możesz napisać m.in.:

  1. programowanie neurolingwistyczne (techniki i zdolności negocjacyjne, techniki skutecznej sprzedaży, wpływanie na postrzeganie i myślenie u ludzi)

Chcesz napisać CV w 10 minut za FREE? - Przejdź kreator CV całkowicie za darmo !!!

Pamiętaj o Klauzuli w CV

Jeżeli korzystasz z darmowego kreatora CV - aktualna klauzula jest dodawana z automatu w stopce dokumentu. (W Polskim prawie Klauzula jest wymogiem formalnym żeby pracodawca mógł przeprowadzić proces rekrutacji).



Nie dostali pracy, bo za dużo umieli!

rozterki i zmartwienia - twarz mężczyzny

Dla większości pracodawców najlepszy kandydat do pracy ma wszystkie wymagane umiejętności oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe. Poza tym powinien jeszcze wykazać się dobrymi cechami osobowymi, aby nie było problemów z komunikacją w zespole. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy na stanowisko aplikuje osoba, której kwalifikacje są wyższe niż te wymagane. Czy zbyt wysokie umiejętności mogą przekreślić szanse kandydata na zdobycie wymarzonej pracy?

Katarzyna, z zawodu polonistka, Katowice

Katarzyna przez kilka lat pracowała w szkole podstawowej jako nauczycielka języka polskiego. Niestety została zwolniona, a sytuacja życiowa nie pozwalała jej czekać na jakikolwiek odzew z innej szkoły. Postanowiła spróbować gdzie indziej i poszukać pracy w gastronomii lub w sklepie spożywczym. Wysłała kilkadziesiąt CV i wszystkie pozostały bez odpowiedzi. Katarzyna osobiście zadzwoniła do kilku pracodawców i zapytała, dlaczego nawet nie odpowiedziano na jej aplikację. Najczęściej słyszała odpowiedź, że w tej pracy potrzebne jest doświadczenie, którego nie posiada, lub że jej kwalifikacje są za wysokie.

Adam, menadżer zespołu, Warszawa

Adam od ponad dziesięciu lat stoi na czele zespołu w dużej firmie transportowej. Posiada bardzo wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie. Może pochwalić się również kilkoma sukcesami w swoim życiu zawodowym. Przyszedł jednak moment, kiedy Adam podjął decyzję o zmianie pracy, ponieważ od dłuższego czasu zmagał się z wypaleniem zawodowym. Nowej pracy szuka już od pół roku - bezskutecznie. Przez ten cały czas otrzymał tylko jedno zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Adam zaczął zastanawiać się, czy nie skorygować CV i usunąć z niego niektórych pozycji.

Joanna, studentka, Gdańsk

Joanna jest na ostatnim roku studiów MBA, więc uważa, że jej CV już na tym etapie jest interesujące dla rekrutera. Jej wykształcenie poparte jest licznymi certyfikatami oraz praktyką. Studiując równocześnie odbywała staż w dużej korporacji, więc ma za sobą trzyletnie doświadczenie pracy w takiej firmie. Aktualnie poszukuje nowego zajęcia, ale niestety kilka razy spotkała się z odmową. Pracodawcy tłumaczą się tym, że posiada zbyt wysokie umiejętności do pracy w ich firmie. Dodatkowym argumentem jest to, że firmy nie stać na pracownika o tak wysokich kwalifikacjach. Że powinnam być zatrudniona na stanowisku kierowniczym, ale na obecną chwilę takiej oferty dla mnie nie mają. Często tego typu kandydaci otrzymują łatkę - "overqualified", wywołując u pracodawcy przerażenie bogactwem swoich doświadczeń i umiejętności.

Marcin, specjalista z zakresu automatyki i robotyki, Kraków

Marcin od ośmiu miesięcy szuka pracy, bez rezultatu. Studia ukończył za granicą i tam też znalazł pierwsze zatrudnienie. Z poprzedniej firmy otrzymał od szefostwa doskonałe referencje. Po powrocie do kraju nie jest w stanie znaleźć pracy, pomimo rozesłania CV do wielu firm, które szukały specjalistów z jego branży. Zdecydował się nawet na obniżenie swoich wymagań finansowych, jednak i to nie pomogło. Odpowiedź pracodawców jest jedna - zbyt wysokie kwalifikacje.

Rekrutacja poniżej kwalifikacji - jak przez nią przebrnąć?

Przede wszystkim warto dostosować swoje CV na potrzeby konkretnego ogłoszenia o pracę. Powinno być tak skonstruowane, aby zainteresowało rekrutera. Należy również pamiętać o tym, że pracodawca nie patrzy przychylnie na pracownika, który posiada zbyt wysokie kwalifikacje. Nie chodzi tutaj tylko o to, że pracownik może oczekiwać zbyt wiele od nowego stanowiska pracy. W niektórych sytuacjach pracodawcy przyznają, że kandydaci do zatrudnienia posiadają lepsze wykształcenie i większe doświadczeni, niż oni sami. Poza tym pracodawca obawia się tego, że wysoko wykwalifikowany pracownik może się bardzo szybko znudzić pracą na mniej wymagającym stanowisku i z upływem czasu będzie szukał lepszej oferty. Najlepszym rozwiązaniem tej patowej sytuacji jest podjęcie tematu na rozmowie kwalifikacyjnej i przekonanie rekrutera, że praca na stanowisku poniżej kwalifikacji nie jest niczym upokarzającym. Jeśli uda się udowodnić, że jesteśmy idealnymi kandydatami na to stanowisko, na pewno mamy szansę zatrudnienia.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2021-04-13   J
Dlatego warto już podczas studiów zadbać o doświadczenie choćby na bezpłatnych stażach, jeżeli studiujemy dziennie to przecież część wakacji możemy poświęcić na zdobywanie doświadczenia. W moim przypadku tak było. Najwięcej uczymy się od współpracowników którzy swoja wiedzą i doświadczeniem chcą się dzielić. I warto zadbać o dobre relacje już na początku.
avatar2021-04-03   Aga
Mój siostrzeniec ma 18 lat, uczy się bo go rodzice go wysłali bo coś trzeba było skończyć, na pytanie co chce robić, odparł nie myślę o tym po co mam się stresować, wszystko ma podane na tacy, pokolenie FB chce mieć wszystko bez większego wysiłku.
avatar2021-03-30   Karl
Ja akurat skorzystałem na braku doświadczenia. Kierownik działu IT otwarcie mi powiedział że przyklepał moją kandydaturę tylko dlatego że nie chwaliłem się znajomością Linuxa w swoim CV. Przyznał że linuxowcy działają na niego jak płachta na byka. Co prawda w tej firmie pracowałem tylko 8 miesięcy ale to wystarczyło żeby zdobyć nowe doświadczenie i pierwszą pozycję w rubryce doświadczenie zawodowe. To prawda że w Korpo chętniej zatrudniają osoby bez doświadczenia, łatwiej im modelować takiego pracownika.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies