Norwegia to jedno z lepszych miejsc pracy dla nas Polaków, stosunkowo łatwo znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, dodatkowym atutem jest odległość. Lot samolotem z Warszawy do stolicy Norwegii Oslo to 1h 50m, z odpowiednim wyprzedzeniem możemy tanio kupić bilet (z 2 tygodniowym wyprzedzeniem w Ryanair znalazłam bilet za 60 zł. lot w obie strony).
Nie znasz Norweskiego? To nie jest problem wystarczy że znasz język angielski, język angielski w zupełności wystarczy żeby podjąć pracę w Norwegii, oczywiście jak będziesz miała/miał ochotę to z czasem możesz nauczyć się języka norweskiego.
Norwegia oferuje bardzo dużo, to nie tylko bardzo dobrze płatna praca ale i piękne miejsce do życia, piękne lasy i jeziora, pozytywni ludzie.
Lecimy do Norwegii do znajomego/znajomej - super będziemy mogli się u kogoś zatrzymać na jakiś okres, jeżeli nie mamy tam nikogo musimy się liczyć ze sporym wydatkiem aby wynająć m.in. pokój, koszt w przeliczeniu na PLN to 2.5 tys. miesięcznie + kaucja która jest zazwyczaj wymagana.
Jak już jesteśmy na miejscu przyjmijmy że to jest Oslo i mamy lokum (czy to u znajomego czy też na wynajętym pokoju), kolejnym krokiem jest kupno numeru telefonu komórkowego norweskiego np. w sieci Telia (numer możemy zakupić przedstawiając dokument tożsamości).
Numer norweski wprowadzamy w naszym CV, Norweski pracodawca chętnie skontaktuje się z osobą która posługuje się tamtejszym numerem.
Piszemy CV, jeżeli nie znasz norweskiego a zakładam że znasz język angielski, CV piszesz w języku angielskim. Swoje CV kilka egzemplarzy możesz za darmo wydrukować w Nav Office (norweski urząd zatrudnienia).
Interesuje Ciebie praca w gastronomii, pubie, hotelu? Wydrukuj sobie kilkadziesiąt egzemplarzy CV i zanieś je osobiście w zaplanowane przez Ciebie punkty, staraj się wręczać swoją aplikację menadżerowi, kierownikowi itd.
Posiadasz inne specjalistyczne umiejętności z m.in zakresu budownictwa? Ok, zrób to samo odwiedź miejsca w których chciałbyś pracować, zostaw swoje CV u kierownika, szefa danego przedsiębiorstwa.
Szukanie pracy możesz już zacząć już w kraju a to za pośrednictwem m.in. Adecco (agencji zatrudnienia), ze znalezieniem pracy nie będą miały problemu osoby z taką specjalizacją / doświadczeniem jak spawacz, pracownik budowlany, stolarz.
W dalszym etapie będziesz potrzebował/a konta bankowego w norweskim banku, konto jest Ci potrzebne aby twój pracodawca mógł przesłać wypłatę a Urząd Podatkowy mógł przelać tam ewentualną nadpłatę podatku.
Aby złożyć konto w banku potrzebujemy norweski numer identyfikacyjny [więcej], numer personalny (fødselsnummer lub personnummer) lub D-numer.
Pracownicy z zagranicy, którzy zamierzają przebywać w Norwegii krócej a niżeli 6 miesięcy otrzymują D-numer.
Jeżeli zamierzasz zostać w Norwegii dłużej a niżeli pół roku należy złożyć wniosek o numer personalny przy pomocy zgłoszenia przeprowadzki do Norwegii. Numer personalny składa się z 11 cyfr i jest ważny całe życie, sześć pierwszych cyfr to data urodzenia.
Uśrednione zarobki w Norwegii na wybrane stanowiska pracy - dane na rok 2016, dane: SSB, Statistisk sentralbyrå, (dla ścisłości zarobki podane są w koronie norweskiej)
Stanowisko | Miesięczna pensja brutto (NOK) |
---|---|
Pielęgniarka | 42 100 |
Elektryk | 38 600 |
Spawacz | 36 500 |
Szef kuchni | 35 400 |
Kierowca kat. C | 34 800 |
Stolarz / Cieśla | 33 700 |
Pracownik budowlany | 31 000 |
Kelner / Barman | 26 600 [+ napiwki :) ] |
Norwegia rozległy kraj na północnym krańcu kontynentu Europy, geograficznie nie tak odległy od Polski. Powierzchnia kraju 385 252 km², zamieszkuje około 5 200 000 mieszkańców. Norwegia to kraj wysoko rozwinięty przemysłowo, swoje bogactwo zawdzięcza m.in. wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego, duży sektor gospodarki stanowi hodowla ryb i rybołówstwo.
Taka ciekawostka, Norwegia to numer jeden na świecie jako producent energii elektrycznej przeliczając to na jednego mieszkańca. Tutaj postawiono na ekologię, energia prawie w całości produkowana jest z wykorzystaniem siły rzek.
Polacy w Norwegii to najliczniejsza grupa obcokrajowców w tym kraju i sięga od 140 do 160 tysięcy, żyjących na stałe lub regularnie powracających w calach zarobkowych.
Jeszcze do niedawna emigracja do Norwegii zapewniała dostatnie życie każdemu Polakowi. Niestety na przestrzeni lat wartość korony norweskiej spadła, a rynek pracowniczy zapełnił się pracownikami z zagranicy. Pomimo tego, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, większość mieszkających tam Polaków planuje w tym kraju pozostać.
Joanna od dłuższego czasu nosiła się podjęciem decyzji o emigracji. Miała spore problemy ze znalezieniem pracy w Polsce, dlatego też inne kraje stały dla niej otworem. Decyzję podjęła spontanicznie, kiedy pewnego dnia stwierdziła, że ma po prostu dość czekania, aż któryś z pracodawców zaprosi ją na rozmowę kwalifikacyjną. Do Norwegii wyjechała wraz z dziewiętnastoletnią córką Emilią, która dopiero co ukończyła szkołę średnią. Córka Joanny rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Oslo, a w weekendy pracuje jako pokojówka w hotelu. Joanna sprząta mieszkania w jednej z najbardziej nowoczesnych dzielnic tego miasta. Pomimo tego, że Joanna jest z zawodu nauczycielką, nie żałuje, że podjęła się takiej pracy. Ma doskonały kontakt ze współpracownikami, a jej zarobki są kilkukrotnie wyższe od polskich. Póki co nie zamierza wracać do kraju.
Piotr z zawodu jest filozofem, a w Norwegii od 15 lat jeździ ciężarówką. W wyuczonym zawodzie nie przepracował ani chwili. W Norwegii znalazł się dzięki kuzynowi, który poinformował go o propozycji pracy jako kierowca ciężarówki. Początki jego pobytu w Norwegii były ciężkie, ponieważ nie znał całkowicie języka i nie potrafił się w ogóle porozumieć. Pierwszą wypłatę przeznaczył na kurs norweskiego. W międzyczasie ożenił się i założył rodzinę, która pozostała w Polsce. Piotr ma możliwość otrzymania nawet miesięcznego urlopu i bardzo często z tego korzysta, przyjeżdżając do kraju. Wraz z żoną nie planują zamieszkać w Norwegii, tym bardziej że Sylwia pracuje w Polsce na stałe. Odłożone pieniądze chcą przeznaczyć na budowę domu, a po jej zakończeniu Piotr wróci do Polski.
Stanisław z zawodu jest budowlańcem, a jego marzeniem od samego początku była budowa domu dla rodziny. Niestety w pewnym momencie zabrakło mu na ten cel środków, dlatego też zdecydował się na emigrację. Aktualnie pracuje w swoim zawodzie w Bergen, gdzie pomaga przy budowie hal magazynowych. Jego szefem jest Polak, z którym ma bardzo dobre stosunki. Dom w Polsce jest dawno ukończony, ale Stanisław na razie nie planuje powrotu do kraju. Z zarobionych pieniędzy chce sfinansować swoim dzieciom naukę i zapewnić bezpieczną przyszłość. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną marzy o wyprowadzce nad morze.
Poziom zarobków Polaków na emigracji w Norwegii w znacznym stopniu przewyższa polskie płace. Ponadto Norwegia posiada rozbudowany system świadczeń społecznych, co zachęca Polaków do pracy w tym kraju. Połączenia lotnicze z Norwegią są doskonałe, co jest dodatkowym atutem pracy w tym kraju. Pomimo tego, że Norwedzy są od nas różni pod względem kulturowym i niejednokrotnie adaptacja wydaje się niemożliwa, to jednak Norwegia wciąż dla Polaków wydaje się być rajem.
2023-02-26
Polak2022-10-31
Olana2021-01-09
Adam2021-01-04
Budowniczy2020-03-04
AdEKASA © 2024 host:hetzner Polityka Prywatności i Pliki Cookies