dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Jak szukać pracy w Norwegii?

Norwegia to jedno z lepszych miejsc pracy dla nas Polaków, stosunkowo łatwo znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, dodatkowym atutem jest odległość. Lot samolotem z Warszawy do stolicy Norwegii Oslo to 1h 50m, z odpowiednim wyprzedzeniem możemy tanio kupić bilet (z 2 tygodniowym wyprzedzeniem w Ryanair znalazłam bilet za 60 zł. lot w obie strony).

Nie znasz Norweskiego? To nie jest problem wystarczy że znasz język angielski, język angielski w zupełności wystarczy żeby podjąć pracę w Norwegii, oczywiście jak będziesz miała/miał ochotę to z czasem możesz nauczyć się języka norweskiego.

Norwegia oferuje bardzo dużo, to nie tylko bardzo dobrze płatna praca ale i piękne miejsce do życia, piękne lasy i jeziora, pozytywni ludzie.

piękna norwegia

Lecimy do Norwegii do znajomego/znajomej - super będziemy mogli się u kogoś zatrzymać na jakiś okres, jeżeli nie mamy tam nikogo musimy się liczyć ze sporym wydatkiem aby wynająć m.in. pokój, koszt w przeliczeniu na PLN to 2.5 tys. miesięcznie + kaucja która jest zazwyczaj wymagana.

Jak już jesteśmy na miejscu przyjmijmy że to jest Oslo i mamy lokum (czy to u znajomego czy też na wynajętym pokoju), kolejnym krokiem jest kupno numeru telefonu komórkowego norweskiego np. w sieci Telia (numer możemy zakupić przedstawiając dokument tożsamości).
Numer norweski wprowadzamy w naszym CV, Norweski pracodawca chętnie skontaktuje się z osobą która posługuje się tamtejszym numerem.
Piszemy CV, jeżeli nie znasz norweskiego a zakładam że znasz język angielski, CV piszesz w języku angielskim. Swoje CV kilka egzemplarzy możesz za darmo wydrukować w Nav Office (norweski urząd zatrudnienia).

Interesuje Ciebie praca w gastronomii, pubie, hotelu? Wydrukuj sobie kilkadziesiąt egzemplarzy CV i zanieś je osobiście w zaplanowane przez Ciebie punkty, staraj się wręczać swoją aplikację menadżerowi, kierownikowi itd.
Posiadasz inne specjalistyczne umiejętności z m.in zakresu budownictwa? Ok, zrób to samo odwiedź miejsca w których chciałbyś pracować, zostaw swoje CV u kierownika, szefa danego przedsiębiorstwa.
Szukanie pracy możesz już zacząć już w kraju a to za pośrednictwem m.in. Adecco (agencji zatrudnienia), ze znalezieniem pracy nie będą miały problemu osoby z taką specjalizacją / doświadczeniem jak spawacz, pracownik budowlany, stolarz.

W dalszym etapie będziesz potrzebował/a konta bankowego w norweskim banku, konto jest Ci potrzebne aby twój pracodawca mógł przesłać wypłatę a Urząd Podatkowy mógł przelać tam ewentualną nadpłatę podatku.

Aby złożyć konto w banku potrzebujemy norweski numer identyfikacyjny [więcej], numer personalny (fødselsnummer lub personnummer) lub D-numer.
Pracownicy z zagranicy, którzy zamierzają przebywać w Norwegii krócej a niżeli 6 miesięcy otrzymują D-numer.
Jeżeli zamierzasz zostać w Norwegii dłużej a niżeli pół roku należy złożyć wniosek o numer personalny przy pomocy zgłoszenia przeprowadzki do Norwegii. Numer personalny składa się z 11 cyfr i jest ważny całe życie, sześć pierwszych cyfr to data urodzenia.

Zarobki w Norwegii

Uśrednione zarobki w Norwegii na wybrane stanowiska pracy - dane na rok 2016, dane: SSB, Statistisk sentralbyrå, (dla ścisłości zarobki podane są w koronie norweskiej)

Stanowisko Miesięczna pensja brutto (NOK)
Pielęgniarka 42 100
Elektryk 38 600
Spawacz 36 500
Szef kuchni 35 400
Kierowca kat. C 34 800
Stolarz / Cieśla 33 700
Pracownik budowlany 31 000
Kelner / Barman 26 600 [+ napiwki :) ]

Garść wiadomości o Norwegii

Norwegia rozległy kraj na północnym krańcu kontynentu Europy, geograficznie nie tak odległy od Polski. Powierzchnia kraju 385 252 km², zamieszkuje około 5 200 000 mieszkańców. Norwegia to kraj wysoko rozwinięty przemysłowo, swoje bogactwo zawdzięcza m.in. wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego, duży sektor gospodarki stanowi hodowla ryb i rybołówstwo.
Taka ciekawostka, Norwegia to numer jeden na świecie jako producent energii elektrycznej przeliczając to na jednego mieszkańca. Tutaj postawiono na ekologię, energia prawie w całości produkowana jest z wykorzystaniem siły rzek.
Polacy w Norwegii to najliczniejsza grupa obcokrajowców w tym kraju i sięga od 140 do 160 tysięcy, żyjących na stałe lub regularnie powracających w calach zarobkowych.


MapaPolacy w Norwegii - kilka historii

Jeszcze do niedawna emigracja do Norwegii zapewniała dostatnie życie każdemu Polakowi. Niestety na przestrzeni lat wartość korony norweskiej spadła, a rynek pracowniczy zapełnił się pracownikami z zagranicy. Pomimo tego, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, większość mieszkających tam Polaków planuje w tym kraju pozostać.


Praca w Norwegii - historia Joanny, lat 40, z córką Emilią

dziewczyna Joanna od dłuższego czasu nosiła się podjęciem decyzji o emigracji. Miała spore problemy ze znalezieniem pracy w Polsce, dlatego też inne kraje stały dla niej otworem. Decyzję podjęła spontanicznie, kiedy pewnego dnia stwierdziła, że ma po prostu dość czekania, aż któryś z pracodawców zaprosi ją na rozmowę kwalifikacyjną. Do Norwegii wyjechała wraz z dziewiętnastoletnią córką Emilią, która dopiero co ukończyła szkołę średnią. Córka Joanny rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Oslo, a w weekendy pracuje jako pokojówka w hotelu. Joanna sprząta mieszkania w jednej z najbardziej nowoczesnych dzielnic tego miasta. Pomimo tego, że Joanna jest z zawodu nauczycielką, nie żałuje, że podjęła się takiej pracy. Ma doskonały kontakt ze współpracownikami, a jej zarobki są kilkukrotnie wyższe od polskich. Póki co nie zamierza wracać do kraju.Emigracja w Norwegii - historia Piotra, 37 lat, męża i ojca

mężczyzna 30 latek Piotr z zawodu jest filozofem, a w Norwegii od 15 lat jeździ ciężarówką. W wyuczonym zawodzie nie przepracował ani chwili. W Norwegii znalazł się dzięki kuzynowi, który poinformował go o propozycji pracy jako kierowca ciężarówki. Początki jego pobytu w Norwegii były ciężkie, ponieważ nie znał całkowicie języka i nie potrafił się w ogóle porozumieć. Pierwszą wypłatę przeznaczył na kurs norweskiego. W międzyczasie ożenił się i założył rodzinę, która pozostała w Polsce. Piotr ma możliwość otrzymania nawet miesięcznego urlopu i bardzo często z tego korzysta, przyjeżdżając do kraju. Wraz z żoną nie planują zamieszkać w Norwegii, tym bardziej że Sylwia pracuje w Polsce na stałe. Odłożone pieniądze chcą przeznaczyć na budowę domu, a po jej zakończeniu Piotr wróci do Polski.Praca w Norwegii do emerytury - Stanisław, 59 lat, mąż i ojciec

mężczyzna po 50-tce Stanisław z zawodu jest budowlańcem, a jego marzeniem od samego początku była budowa domu dla rodziny. Niestety w pewnym momencie zabrakło mu na ten cel środków, dlatego też zdecydował się na emigrację. Aktualnie pracuje w swoim zawodzie w Bergen, gdzie pomaga przy budowie hal magazynowych. Jego szefem jest Polak, z którym ma bardzo dobre stosunki. Dom w Polsce jest dawno ukończony, ale Stanisław na razie nie planuje powrotu do kraju. Z zarobionych pieniędzy chce sfinansować swoim dzieciom naukę i zapewnić bezpieczną przyszłość. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną marzy o wyprowadzce nad morze.Praca i emigracja w Norwegii

Poziom zarobków Polaków na emigracji w Norwegii w znacznym stopniu przewyższa polskie płace. Ponadto Norwegia posiada rozbudowany system świadczeń społecznych, co zachęca Polaków do pracy w tym kraju. Połączenia lotnicze z Norwegią są doskonałe, co jest dodatkowym atutem pracy w tym kraju. Pomimo tego, że Norwedzy są od nas różni pod względem kulturowym i niejednokrotnie adaptacja wydaje się niemożliwa, to jednak Norwegia wciąż dla Polaków wydaje się być rajem.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2023-02-26   Polak
Dopiero zamierzam przeprowadzić się do Norwegii, ale zastanawiałem się jak będzie wyglądać poszukiwanie pracy. Fajnie, że znalazłem ten artykuł. Na zyciewnorwegii.pl też można znaleźć dużo artykułów dla Polaków w Norwegii albo tych co chcą tam zamieszkać. Ta strona rozwiała już wiele moich wątpliwości :)
avatar2022-10-31   Olana
Ja pracuję od lat w Norwegii i nie zamierzam wracać do PL. Bo i po co? Zarobki super, teraz z pomocą doradcy z Motty wzięłam kredyt na dobrych warunkach i będę mieć własne mieszkanie. Rata kredytu to max 30% mojej wypłaty będzie.
avatar2021-01-09   Adam
Na budowie, w sklepie, akwizytorzy, na taksówce, w Ikei, kierowca autobusu, sprzątaczka, kelnerka, wszędzie spotykam zatrudnionych obcokrajowców głównie z Ukrainy, Polacy chyba odpuścili pracę, to efekt 500+??? czy lenistwa czy po prostu jest nas taka mało???
avatar2021-01-04   Budowniczy
Co do CV warto wspomnieć że napisane po angielsku jest dodatkową informacją dla pracodawcy że kandydat będzie posługiwał się językiem angielskim i że rozmowa kwalifikacyjna będzie właśnie w tym języku.
avatar2020-03-04   Ad
Fakt w Norwegii bardzo dużo mieszkańców jak nie wszyscy znają język angielski i bez problemu można otrzymać pracę posługując się angielskim, nie wiem czy jako kelner / kelnerka ale w usługach na produkcji jak najbardziej. Ja pracowałem (pierwsza praca) przy na linii produkcyjnej, a wtedy mój angielski był dosyć przeciętny. Teraz w już usługach i już powiem kilka zdań po Norwesku. Polecam dla niezdecydowanych świetna alternatywa dla UK, choć zima tu potrafi zaskoczyć. Jeg hilser deg :)

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies