dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Data urodzenia, nasz wiek w CV – czy warto zamieszczać?

Pracodawcy w Polsce chętniej zatrudniają osoby młode z doświadczeniem. Z czego to wynika? Pracodawca uważa że osoby młode, szybciej zaadoptują się w nowym środowisku zawodowym, łatwiej przyswoją nową wiedzę, są bardziej wydajne, bardziej ugodowe - przyjmują polecania przełożonych bez większych uwag.

Dla wielu pracodawców młody wiek ma różną granicę dla jednego będzie to 40 lat dla innego 35 lat, lub nawet 30 lat (z taką ofertą pracy biurowej również się spotkałam). Oficjalnie młody wiek jest do lat 40, po 40-tce wchodzimy w wiek średni.

szansa na zatrudnienie osób po 40-tce, 50-tce

Mając 40, 50 lat i tą wiedzę, pojawiają się więc uzasadnione wątpliwości czy zamieścić datę urodzenia w naszym CV, czy lepiej pominąć ten fakt i być może tym samym zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie?

Data urodzenia / nasz wiek – czy warto pominąć?

W Polsce jest przyjęte że data urodzenia kandydata jest zamieszczana w CV i dla wielu pracodawców jest bardzo istotnym elementem. Brak tej informacji może doprowadzić że na etapie czytania nasz dokument zostanie odrzucony.

Nie ma obowiązku podawania daty urodzenia, ale pamiętaj, pracodawca ma prawo zapytać o wiek kandydata choćby w trakcie kolejnego etapu rekrutacji.

Pracodawcy często patrzą na wiek który jest jednym z decydującym elementów w procesie rekrutacji. Czy taka sytuacja to dyskryminacja? Sprawa jest dosyć dyskusyjna. Ale czy pracodawca nie ma prawa zatrudnić osoby, kandydata w jego oczach idealnego który będzie wypełniał jak najlepiej postawione przed nim wyzwania zawodowe?

Wyjątkiem są kraje anglojęzyczne m.in. Wielka Brytania, w angielskim CV nie zamieszcza się informacji o wieku a także fotografii.


Jak wiek kandydata wpływa na szanse jego zatrudnienia?

rozmowa debata w biurze pomiędzy pracownikami

Granica aktywności zawodowej wyznaczana jest poprzez wiek. Przepisy kodeksu pracy mówią jasno, że praca może być wykonywana przez osobę, która ukończyła 18 lat. Bardzo często jednak mówi się o tym, że dla danej profesji konkretny wiek jest odpowiedni. Pokutuje przekonanie, że osoby starsze trudniej przystosowują się do nowych warunków pracy i rzadziej są chętni do nabywania nowych umiejętności.

Rekrutacja - co jest ważne dla pracodawców?

Najczęściej pracodawcy nie kierują się tylko i wyłącznie czynnikami ekonomicznymi, które mają największy wpływ na koszty zatrudnienia. Bardzo ważną rolę wśród kandydatów odgrywają:

  1. wykształcenie,
  2. zdobyte doświadczenie,
  3. staż pracy na danym stanowisku,
  4. przebyte kursy i posiadane uprawnienia,
  5. znajomość języków obcych i nowoczesnych rozwiązań,
  6. umiejętności społeczne i komunikacyjne.

Największe wymagania pracodawcy kierują do osób w wieku produkcyjnym, ponieważ to one są najczęściej zatrudnianymi pracownikami.

Rekrutacja - czy młody pracownik to najlepszy wybór?

Odpowiedź brzmi - niekoniecznie. Młodzi pracownicy, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, mierzą się zazwyczaj z trudnościami dorosłego życia. Z jednej strony są elastyczni, a z drugiej - nie zawsze wiedzą, czego chcą. Młode osoby to doskonali kandydaci do zatrudnienia w firmach, które kształtują zachowania pracownicze od samego początku. Zatrudnienie młodych pracowników wiąże się z inwestycją w ich szkolenie lub przyuczenie do wykonywania powierzonych obowiązków. Z punktu widzenia pracodawcy zaletą zatrudniania młodych osób jest to, że bardzo często godzą się one na mniej korzystne warunki pracy.

Praca dla kandydatów po czterdziestce i starszych

Kandydaci w średnim wieku mogą wykazać się zdobytym doświadczeniem, co stanowi ich wielki atut. To bardzo pożądana grupa pracowników, ale mogą oni napotkać na swojej drodze zawodowej różne trudności. Przede wszystkim pracownicy w tym wieku posiadają już swoje rodziny i przez to są mniej elastyczni. Dla pracodawcy może to oznaczać zwolnienia lekarskie urlopy. Osoby po pięćdziesiątce, z kolei, mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Panuje przekonanie, że tacy pracownicy trudniej się uczą, nie korzystają z nowinek technologicznych i niszczy ich nabyta przez lata rutyna, Bardzo często bywają również rozkojarzeni, a niejednokrotnie mają problemy z pamięcią. Dla pracodawców zazwyczaj wady takich kandydatów przeważają nad zaletami.

Podsumowanie

Nie jest możliwe jednoznacznie stwierdzenie, w jakim wieku najłatwiej znaleźć wymarzoną pracę. Jest to uzależnione od wielu czynników oraz od aktualnych preferencji pracodawcy. Najważniejsze, aby na samym początku nie przekreślać swoich szans, ponieważ to nie wiek, a kompetencje mogą być elementem decydującym o zatrudnieniu. Istnieją branże, w których zatrudnienie znajdują zarówno osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, jak i takie, gdzie poszukuje się pracownika z doświadczeniem.


Zobacz również:

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2021-04-14   Adam
Za kilka lat przedsiębiorcy przeproszą 50-latków, Ukraina pojedzie do Niemiec a my zostaniemy z młodzieżą która nie garnie się do ciężkiej pracy za 3 tysiące.
avatar2021-03-31   Luiza
Z doświadczenia wiem że Pesel to jedno, a jak wyglądamy to drugie. Często 30 latek wygląda gorzej a niżeli 45 latek. Ubiór, sylwetka, sposób bycia, sposób ubierania, wiek biologiczny to decyduje czy będziemy pasować do reszty załogi czy nie, a mądry pracodawca szuka pracownika który wpasuje się w istniejący zespół.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies