dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Jakie technikum wybrać dla dziewczyny?

Stale zmieniający się rynek pracy stanowi wyzwanie podczas wyboru kolejnego etapu edukacji – szczególnie, gdy mowa wyborze szkoły ponadpodstawowej. Ostatnie lata to wyraźny wzrost zapotrzebowania na osoby posiadające praktyczne przygotowanie do zawodu oraz wiedzę techniczną, umożliwiającą szybkie podjęcie pracy. Najlepszym miejscem na zdobycie takich kwalifikacji jest technikum.

Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę rozwoju?

Edukacja w technikum łączy w sobie możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości oraz zdobycia tytułu technika w wybranej dziedzinie. Jest to doskonała okazja do poszerzenia horyzontów uczennicy, a także sposób na doskonalenie pożądanych na rynku pracy umiejętności. Warto nadmienić, że ukończenie technikum znacznie zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w wybranym zawodzie lub kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej.

Najbardziej atrakcyjnie profile dla dziewczyn w technikum:

Technikum masażu i fizykoterapii (technik masażysta i fizjoterapeuta) – wraz z rozwojem komputerów oraz Internetu praca coraz częściej oznacza spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Po powrocie do domu ludzie odpoczywają w takiej samej pozycji, co przyczynia się do rozwoju licznych problemów z kręgosłupem. Brak aktywności fizycznej to kolejny czynnik, który sprawia, że ludzie coraz częściej potrzebują profesjonalnie wykonywanych masaży oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Wybór tej ścieżki rozwoju umożliwia również opiekę nad sportowcami, jak i zdobywanie dodatkowych specjalizacji w toku kursów lub studiów. Rosnąca popularność tego typu zabiegów – również wśród mężczyzn – sprawia, że masażystki oraz fizjoterapeutki mogą pracować we własnym gabinecie, jak i świadczyć usługi w mieszkaniu klientów. Duża elastyczność podczas wyboru formy zatrudnienia oraz możliwość połączenia zabiegów z kosmetologią sprawia, że jest to wyjątkowo atrakcyjna ścieżka edukacji dla dziewcząt.

Technikum o profilu kosmetycznym (technik kosmetologii) – ostatnie lata to znaczny wzrost zainteresowania usługami kosmetycznymi nie tylko ze strony kobiet, ale również mężczyzn. Coraz więcej osób przykłada wagę do schludnego wyglądu i decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistki. Edukacja w tym kierunku otwiera możliwość zdobycia zatrudnienia w gabinetach kosmetycznych, salonach spa, hotelach oraz kurortach – zarówno w kraju, jak i za granicą – nie wspominając już o otwarciu własnego biznesu. Co więcej, nauka na tym profilu jest wyjątkowo interesująca dla dziewcząt i pozwala zdobyć praktyczną wiedzę z dziedziny dermatologii, stosowania makijażu oraz wykonywania czynności upiększających. Niektóre zabiegi kosmetyczne wymagają wiedzy z zakresu fizykoterapii, przez co osoby pragnące otworzyć własny gabinet często zdobywają dodatkowe wykształcenie z zakresu masażu oraz fizjoterapii.


praca kosmetyczki


Technikum hotelarskie (technik hotelarstwa) – to niezwykle popularny wybór, nawet biorąc pod uwagę trudności, z jakimi zmagała się branża turystyczna w okresie pandemicznym. Popularność hotelarstwa wiąże się z faktem, iż obecnie nawet stosunkowo niewielkie miejscowości mogą się poszczycić obiektami o wysokim standardzie. Również oczekiwania gości sprawiają, że hotele oferują swoim klientom coraz szerszy zakres usług. Takie innowacje, jak kody QR oraz aplikacje, umożliwiające zdobycie dodatkowych zniżek w restauracjach, muzeach lub parkach rozrywki, wymagają obsługi przez wykwalifikowany personel. Absolwentki tego kierunku mogą szukać zatrudnienia nie tylko w hotelach, ale również w przedsiębiorstwach, gdzie należy zadbać o sprawną obsługę gości, np. w biurze podróży oraz podczas organizowania imprez turystycznych.

Technikum fryzjerskie (technik fryzjerstwa)– ten kierunek edukacji cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat i nic nie zwiastuje, aby stracił na znaczeniu w najbliższym czasie. Zważywszy na fakt, iż nawet na wsiach można znaleźć zakłady fryzjerskie prowadzone przez osoby z profesjonalnym wykształceniem, ten profil edukacji stanowi znakomity sposób na znalezienie pracy lub założenie własnego gabinetu. Wbrew pozorom zawód fryzjerki nie polega jedynie na wykonaniu zaleceń klienta, ale wymaga śledzenia trendów, oferowaniu porad dotyczących samodzielnej pielęgnacji włosów, znajomości kosmetyków oraz dokształcania się w dziedzinie nowych metod kreowania fryzury. W tym zawodzie liczy się także kreatywność, co dla wielu dziewcząt stanowi dodatkowy atut podczas wyboru tej ścieżki rozwoju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zarobki w tym sektorze pozwalają względnie szybko znaleźć dobrze płatną pracę po ukończeniu technikum.


praca fryzjerki w salonie fryzjerskim


Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies