Już co czwartego Polaka dotykają problemy natury psychicznej. Wielomiesięczny stres, towarzyszący w czasie przeciągającej się pandemii z całą pewnością pogorszy i tak już niepokojącą statystykę.
Powołując się na badania Zespołu ds. Walki z Depresją, pracującego przy Ministerstwie Zdrowia, dowiemy się że jeszcze przed wybuchem kryzysu wywołanego światową epidemią COVID-19, na depresję chorował co dziesiąty dorosły Polak.
Zdaniem psychologów, niepokojącym sygnałem są zaburzenia snu które utrzymują się kilka tygodni, objawia się to bezsennością lub brakiem utrzymania długiego regenerującego snu, jest to typowy objaw dla stanów depresyjnych. Kolejne typowe objawy depresji to różne silne emocje, które są nad wyraz spotęgowane i nie współmiernie do zaistniałej sytuacji. Emocje które długo się utrzymują. Do takich emocji możemy zaliczyć niepokój, lęk, drażliwość, smutek, wybuchowość i złość. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na sygnały ze strony ciała, np. problemy żołądkowe, bóle głowy i inne niewyjaśnione dolegliwości.
Depresja to choroba która wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej. Pracownik ma prawo do zwolnienia i pobierania zasiłku chorobowego do 182 dni. Świadczenie chorobowe stanowi wysokość 80 procent wynagrodzenia.
Depresja pracownika często jest niedostrzegana, a jak już zostanie zauważona to jest mylnie interpretowana przez przełożonych. Istnieje dosyć powszechne przekonanie że złe samopoczucie pracownika, to wypadkowa która może zaburzyć kondycję psychiczną (tym samym wydajność) pracownika góra na jeden, dwa dni. Nic bardziej mylnego, motywowanie pracownika zmagającego się z depresją, do bardziej wydajnej pracy, zwrotami typu: "ogarnij się", "wyśpij się porządnie", "weź się w garść", może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego, a dodatkowa presja może pogłębić stan choroby.
Cierpisz na depresję potrzebujesz informacji i pomocy? Skontaktuj się z Fundacją Itaka i skorzystaj z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Więcej informacji znajdziesz na stronie - stopdepresji.pl.
Ruch to zdrowie nie tylko fizyczne ale i psychiczne, aktywność ogranicza w organizmie poziom kortyzolu (hormonu stresu), dodatkowo aktywność fizyczna zwiększa poziom endorfin, które wywołują uczucie zadowolenia i szczęścia. Uprawiając sport przez 30 minut w ciele zachodzą reakcje które pomagają w walce ze stresem. Pamiętaj, w trakcie aktywności organizm należy doprowadzić do wzmożonego wysiłku, który polega na szybszej pracy serca, 120-180 uderzeń na minutę.
Oprócz sportu, warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Jednym ze sposobów jest rozciąganie w powolnym tempie. Ćwiczenia nie tylko pomogą uspokoić nerwy, ale też pomogą rozluźnić spięte mięśnie.
Skutecznym i stosowanym od stuleci sposobem na uspokojenie nerwów są napary ziołowe, działają jak balsam. Właściwości wyciszające nerwy wykazuje melisa, waleriana, lawenda i chmiel.
Stres może być potęgowany poprzez niedobór konkretnych minerałów w codziennej diecie. Aby zapewnić stabilizację emocjonalną, niwelując maksymalnie niekorzystne skutki zdenerwowania, warto układać jadłospis tak aby w nim nie brakowało produktów bogatych w następujące składniki:
Słońce lekarstwem na stres. Okazuje się że niedobór witaminy D potęguje stres, może przyczyniać się do braku dobrego nastroju co w konsekwencji może prowadzić do depresji. Dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy D, głównie w tych miesiącach, w których nie możemy eksponować ciała na promienie słoneczne.
Wyciszenie przed snem. Stres ma ogromny wpływ na sen i na jakość odpoczynku w trakcie snu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie spożytkowanie czasu przed samym snem, które polega m.in. na odcięciu się od różnego rodzaju silnych bodźców i wyciszeniu myśli. Warto odłożyć wszystkie urządzenie które są źródłem niebieskiego światła (telefony, laptopy, tablety, telewizory). Do ręki przed snem lepiej wziąć książkę, posłuchać relaksacyjnej muzyki, sięgnąć po napar ziołowy.
Długotrwały stres może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości oraz prowadzi do rozwoju szeregu chorób. Skutkiem długotrwałego stresu mogą być:
2021-04-19
pati2021-04-07
Ola2021-03-31
Edyta2021-03-26
taka2021-03-24
agata2021-03-22
higienistka stomatologicznaEKASA © 2024 host:hetzner Polityka Prywatności i Pliki Cookies