Gdzie szukać? - Ogłoszeniowe serwisy WWW, portale społecznościowe (grupy na Facebooku, fora Internetowe) , targi pracy, agencje pośrednictwa pracy, urzędy pracy.
1 Internet to najbardziej popularna o zasięgu globalnym forma szukania pracy - Online-Bewerbungen / Jobsbörsen. Dużą zaletą Internetu i serwisów ogłoszeniowych jest to że szukać pracy możemy jeszcze przed wyjazdem o każdej porze dnia czy nocy. Wyszukiwania ofert dokonujemy według ustalonych przez nas założeń: miasto - region, branża, wysokość wynagrodzenia.
Największe niemieckie serwisy z ogłoszeniami o pracę:
Jeżeli Twój język niemiecki nie jest jeszcze dostateczny może warto skorzystać z polskich serwisów za pośrednictwem których można znaleźć pracę w Niemczech (zazwyczaj są to oferty dla opiekunek, pomocy kuchennej czy pokojówek, dla mężczyzn praca jako kierowca bądź specjalista np. spawacz, stolarz, budowlaniec, murarz, elektryk, mechanik samochodowy, lakiernik, operator maszyn na produkcji, itd).
Polskie serwisy ogłoszeniowe z ofertami pracy w Niemczech:
2 Prasa, gazety ogłoszeniowe lub czasopisma z dodatkową rubryką Praca. Ofery pracy publikowane są w środy w lokalnych gazetach m.in. w Berliner Zeitung, Westdeutsche Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Stuttgarter Zeitung.
3 Urzędy pracy (Arbeitsämter) na terenie Niemiec jest ponad 800 biur pracy, każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo z nich korzystać. Najbliższy adres placówki - Arbeitsämter znajdziemy w książce telefonicznej lub po przez internet. Urzędy Pracy mają dość dużą bazę ofert pracy, głównie na stanowiska które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Polacy a także inni obcokrajowcy którzy szukają pracy w Niemczech w Arbeitsämter posiadają dedykowany międzynarodowy dział o nazwie ZAV Zentralstelle für Auslandsvermittlung (ZAV).
M.in. Urzędy Pracy w Berlinie:
4 Biuro pośrednictwa pracy, w każdym dużym mieście można znaleźć takie biuro w samym Berlinie znajdziemy ich ponad 20, gdzie szukać? - internet (w google wpisujemy): "Arbeitsvermittlung + miasto" lub "Arbeitsämter + miasto", książka telefoniczna, szukamy - "Arbeitsvermittlung".
Są również biura pośrednictwa które prowadzą Polacy w porozumieniu z niemieckim pracodawcą.
5 Targi pracy, targi zazwyczaj są skierowane do absolwentów bądź do studentów ostatnich lat studiów. Oferty pracy są ukierunkowane na daną branżę.
Do największych i najbardziej znanych zaliczją się trzy-dniowe targi pracy odbywające się raz w roku w Berlinie o nazwie Connecticum (w 2017 roku odbyły sie w terminie 25-17 kwiecień). Targi umożliwiają kontakty i spotkania z przedstawicielami firm, korporacji, takie spotkania pozwolą m.in. studentom zaplanować przyszłość zawodową. W 2017 na targach znalazło się około 400 renomowanych firm z Niemiec, a także z innych krajów Europy oraz Azji. Branże wiodące na targach to informatyka, inżynieria i ekonomia. Wstęp na Connecticum bezpłatny dla studentów, absolwentów i młodych specjalistów, aby wejść na targi konieczna jest rejestracja online lub rejestracja przed samymi targami w odpowiednim punkcie. O kolejnym terminie targów dowiemy się już w listopadzie, już wtedy na ulicach Berlina pojawią się pierwsze billboardy informujące o terminie targów pracy.
6 Bezpośrednio u pracodawcy, wysyłamy CV do pracodawcy z jasno sprecyzowanym celem zawodowym, to częsta praktyka w Niemczech, pracodawca może odezwać się nawet po kilku miesiącach bo np. zwolni się wakat.
Gdzie szukamy firm do których możemy aplikować? M.in. w Internecie, na firmowych stronach WWW (najczęściej w stopce serwisu) szukamy zakładki "Karriere" lub "Jobs & Karriere", tam znajdziemy więcej informacji, jakich specjalizacji pracowników szuka firma.
2021-04-16
Bartek2021-04-15
lakiernik2021-04-13
Jo2021-04-11
Jan2021-03-02
Agata2021-02-15
KychaEKASA © 2024 host:hetzner Polityka Prywatności i Pliki Cookies