dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Praca w Niemczech - gdzie i jak szukać zatrudnienia

Gdzie szukać? - Ogłoszeniowe serwisy WWW, portale społecznościowe (grupy na Facebooku, fora Internetowe) , targi pracy, agencje pośrednictwa pracy, urzędy pracy.

praca budowa w niemczech

Jest kilka miejsc, gdzie warto szukać ofert pracy w Niemczech. Na początek, krótkie zestawienie (to warto wiedzieć):

1 Internet to najbardziej popularna o zasięgu globalnym forma szukania pracy - Online-Bewerbungen / Jobsbörsen. Dużą zaletą Internetu i serwisów ogłoszeniowych jest to że szukać pracy możemy jeszcze przed wyjazdem o każdej porze dnia czy nocy. Wyszukiwania ofert dokonujemy według ustalonych przez nas założeń: miasto - region, branża, wysokość wynagrodzenia.

Największe niemieckie serwisy z ogłoszeniami o pracę:

  1. www.stepstone.de - ponad 70 000 ofert pracy
  2. www.monster.de - w serwisie można zostawić swoje CV, w bazie około 1500 pracodawców którzy przeglądają CV i szukają pracowników
  3. jobboerse.arbeitsagentur.de - bardzo intuicyjna wyszukiwarka ofert pracy, duża ilość ofert, serwis posiada 7 wersji językowych m.in. angielska, hiszpańska, rosyjska. Pracy możemy szukać na tzw. skróty klikając w branżę która nas interesuje: budownictwo, architektura, górnictwo i kopalnictwo, zdrowie, medycyna, pielęgniarstwo, rolnictwo, itd.

Jeżeli Twój język niemiecki nie jest jeszcze dostateczny może warto skorzystać z polskich serwisów za pośrednictwem których można znaleźć pracę w Niemczech (zazwyczaj są to oferty dla opiekunek, pomocy kuchennej czy pokojówek, dla mężczyzn praca jako kierowca bądź specjalista np. spawacz, stolarz, budowlaniec, murarz, elektryk, mechanik samochodowy, lakiernik, operator maszyn na produkcji, itd).

Polskie serwisy ogłoszeniowe z ofertami pracy w Niemczech:

  1. pracuj.pl/praca/niemcy;ct,46
  2. pl.europa.jobs/praca-w-niemczech
  3. praca.dojczland.info
  4. ogido.pl/oferty-pracy

2 Prasa, gazety ogłoszeniowe lub czasopisma z dodatkową rubryką Praca. Ofery pracy publikowane są w środy w lokalnych gazetach m.in. w Berliner Zeitung, Westdeutsche Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Stuttgarter Zeitung.

3 Urzędy pracy (Arbeitsämter) na terenie Niemiec jest ponad 800 biur pracy, każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo z nich korzystać. Najbliższy adres placówki - Arbeitsämter znajdziemy w książce telefonicznej lub po przez internet. Urzędy Pracy mają dość dużą bazę ofert pracy, głównie na stanowiska które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Polacy a także inni obcokrajowcy którzy szukają pracy w Niemczech w Arbeitsämter posiadają dedykowany międzynarodowy dział o nazwie ZAV Zentralstelle für Auslandsvermittlung (ZAV).
M.in. Urzędy Pracy w Berlinie:

  • Agentur für Arbeit Pankow, Storkower Str. 118-120, 10407 Berlin, Niemcy, Tel.: +49 800 4555500
  • Agentur für Arbeit Marzahn-Hellersdorf, Janusz-Korczak-Straße 32, 12627 Berlin, Tel.: +49 800 4555500

4 Biuro pośrednictwa pracy, w każdym dużym mieście można znaleźć takie biuro w samym Berlinie znajdziemy ich ponad 20, gdzie szukać? - internet (w google wpisujemy): "Arbeitsvermittlung + miasto" lub "Arbeitsämter + miasto", książka telefoniczna, szukamy - "Arbeitsvermittlung".
Są również biura pośrednictwa które prowadzą Polacy w porozumieniu z niemieckim pracodawcą.

5 Targi pracy, targi zazwyczaj są skierowane do absolwentów bądź do studentów ostatnich lat studiów. Oferty pracy są ukierunkowane na daną branżę.
Do największych i najbardziej znanych zaliczją się trzy-dniowe targi pracy odbywające się raz w roku w Berlinie o nazwie Connecticum (w 2017 roku odbyły sie w terminie 25-17 kwiecień). Targi umożliwiają kontakty i spotkania z przedstawicielami firm, korporacji, takie spotkania pozwolą m.in. studentom zaplanować przyszłość zawodową. W 2017 na targach znalazło się około 400 renomowanych firm z Niemiec, a także z innych krajów Europy oraz Azji. Branże wiodące na targach to informatyka, inżynieria i ekonomia. Wstęp na Connecticum bezpłatny dla studentów, absolwentów i młodych specjalistów, aby wejść na targi konieczna jest rejestracja online lub rejestracja przed samymi targami w odpowiednim punkcie. O kolejnym terminie targów dowiemy się już w listopadzie, już wtedy na ulicach Berlina pojawią się pierwsze billboardy informujące o terminie targów pracy.

6 Bezpośrednio u pracodawcy, wysyłamy CV do pracodawcy z jasno sprecyzowanym celem zawodowym, to częsta praktyka w Niemczech, pracodawca może odezwać się nawet po kilku miesiącach bo np. zwolni się wakat.
Gdzie szukamy firm do których możemy aplikować? M.in. w Internecie, na firmowych stronach WWW (najczęściej w stopce serwisu) szukamy zakładki "Karriere" lub "Jobs & Karriere", tam znajdziemy więcej informacji, jakich specjalizacji pracowników szuka firma.

Wypróbuj generator CV - Generator CV po Niemiecku.
Masz już CV / Lebenslauf w języku niemieckim? Jeżeli nie to skorzystaj z wskazówek - CV po Niemiecku.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2021-04-16   Bartek
Dla rodaków polecam zastanowić się nad Szwajcarią. Jeżeli posiadacie wykształceniem specjalistyczne, Szwajcaria może się okazać bardzo atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Szwajcaria to idealny kierunek dla lekarzy, naukowców, inżynierów, a także dla różnego rodzaju zawodów technicznych. W Szwajcarii dogadacie się w języku niemieckim, francuskim czy angielskim.
avatar2021-04-15   lakiernik
W moim przypadku zatrudnienie determinowała znajomość języka niemieckiego, ale się udało na początku pracować tylko z moim średnim angielskim. Oczywiście niemiecki pracodawca wymagał języka niemieckiego, jak nie robiłem postępów w nauce to się mocno irytował. Także trzeba być przygotowanym nie tylko do nauki zawodu ale również języka. Ja pracę znalazłem chodząc z warsztatu do warsztatu samochodowego. Udało się pracowałem 5 lat.
avatar2021-04-13   Jo
Jak masz znajomych na miejscu to też inaczej, znają już realia, gdzie jest ciężka praca a gdzie jest lżejsza za te samie pieniądze. Jak ktoś lubi w nocy pracować to i więcej zarobi na nocnej zmianie ale nie wszyscy o tym wiedzą. Co wolisz praca na godziny a na akord? Warto przed przyjazdem zrobić dobre rozeznanie. Tak jak wszędzie bez fachu w rękach zarobki nie będą wygórowane ale zawsze lepsze a niżeli w Polsce.
avatar2021-04-11   Jan
Jak jesteś fachowcem to warto skorzystać z usług agencji zatrudnienia.
Oto główne powody:
1. Gwarancja że jesteś zatrudniony legalnie, z ubezpieczeniem i opłaconymi składkami.
2. Dobra płaca za fachową pracę.
3. Rozległe doradztwo w obszarze praw oraz obowiązków osoby zatrudnionej w Niemczech.
3. Wsparcie przypisanego do pracownika opiekuna.
4. Możliwość podjęcia pracy wraz z zakwaterowaniem, co jest ogromnym ułatwieniem.
5. Oferty pracy tylko u sprawdzonych pracodawców.
avatar2021-03-02   Agata
Obecnie sporo ofert i informacji o pracy w Niemczech można znaleźć na odpowiednich grupach na Facebooku. To dobry sposób żeby się o coś zaczepić lub od razu znaleźć dobrą docelową pracę. Oferty są dodawane codziennie i na różna stanowiska. Do niektórych grup na FB trzeba dołączyć bo są prywatne, ale warto.
www.facebook.com/groups/109120936147827/
www.facebook.com/groups/150978839002339/
avatar2021-02-15   Kycha
Ja polecam niemieckie urzędy pracy. Ktoś powie że w Polsce nikt o zdrowych zmysłach nie szuka zatrudnienia w urzędzie pracy. To prawda, ale zapewniam Was że w Niemczech wygląda to zupełnie inaczej. Strona niemieckiego urzędu pracy ma bardzo rozbudowaną i intuicyjną wyszukiwarkę ofert zatrudnienia. Zresztą widzę że na stronie jest podany link do: jobboerse.arbeitsagentur.de. I to jest dużo lepsze rozwiązanie a nie szukanie przez pośredników którzy najzwyczajniej chcą jeszcze na Twojej pracy zarobić.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies