dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Jakie technikum wybrać dla chłopaka?

Wraz z zakończeniem nauki w szkole podstawowej przechodzi moment na podjęcie decyzji dotyczącej dalszej edukacji ucznia. Oczywiście trudno jest wymagać od tak młodej osoby, aby z całą stanowczością obrała konkretny kierunek przyszłej kariery, jednakże wzięcie pod uwagę takich kwestii jak dotychczasowe wyniki w nauce, hobby oraz zainteresowania znacznie ułatwia decyzję. Technikum to doskonały wybór dla osób o praktycznych umysłach, które oprócz matury chcą ukończyć edukację ponadpodstawową z egzaminem zawodowym oraz praktykami w swoim CV.

Które technikum jest najlepszym wyborem? Który z zawodów będzie tym przyszłościowym?

Decyzję dotyczącą dalszej ścieżki nauki dziecka warto podjąć jeszcze przed ukończeniem ostatniej klasy szkoły podstawowej. Zdobywane oceny, pasje oraz ciekawość świata to ważne wskazówki, które wiele mówią o talentach młodej osoby. Jeżeli chcemy zyskać dodatkowe informacje na temat rynku pracy, warto sprawdzić prognozę dotyczącą najbardziej pożądanych zawodów w kraju, która jest dostępna na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany na rynku, poniżej przedstawiamy trzy najbardziej obiecujące profile techników:

Technikum mechatroniczne (technik mechatronik) – terminy takie jak maszyny CNC, elektromechanika oraz nanopomiary mogą na pierwszy rzut oka wydawać się całkowicie obce, ale w rzeczywistości stanowią kluczowe elementy współczesnego przemysłu. Narzędzia sterowane numerycznie i oprogramowanie CAD/CAM otworzyły drogę do gwałtownego zwiększenia wydajności produkcji przy zachowaniu perfekcyjnej powtarzalności każdego cyklu pracy. Wraz z wykorzystaniem robotów przemysłowych oraz nowoczesnych metod obróbki wrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów, którzy umożliwiają obsługę nowoczesnych maszyn. Edukacja w technikum mechatronicznym obejmuje zagadnienia z takich dziedzin jak mechanika, elektronika, robotyka oraz informatyka, co pozwala uczniom zdobyć niezbędne wykształcenie, umożliwiające znalezienie pracy lub dalsze kształcenie się w dziedzinie obsługi współczesnych maszyn przemysłowych.


praca na urządzeniu CNC


Technik mechatroniki znajduje zatrudnienie przy naprawie, diagnostyce, obsłudze, programowaniu i sporządzaniu dokumentacji technicznej dla urządzeń oraz systemów mechatronicznych. To niezwykle szerokie spektrum potencjalnych ścieżek rozwoju, które obejmują zarówno bardziej mechaniczne aspekty pracy z maszynami – naprawa i serwisowanie urządzeń – jak i kwestie informatyczne – programowanie oraz obsługa procesu wytwórczego. Po ukończeniu technikum mechatronicznego otwarta pozostaje również droga na studia, które pozwolą zdobyć specjalistyczne wykształcenie w takich dziedzinach jak automatyka i robotyka.

Technikum informatyczne (technik informatyk) – o tym, że Internet w ciągu kilku dekad całkowicie odmienił nasz świat, nie trzeba nikogo przekonywać. Komputer jest obecnie narzędziem pracy, sposobem na spędzanie wolnego czasu, środkiem komunikacji oraz przestrzenią komercyjną dla sklepów. Śmiało można powiedzieć, że dzisiejsze życie toczy się w świecie wirtualnym w takim samym stopniu, jak w namacalnej rzeczywistości. Z tego powodu współczesny rynek pracy wymaga coraz większej ilości specjalistów, którzy będą w stanie tworzyć nowe oprogramowanie oraz utrzymać istniejącą infrastrukturę. Administracja danych, ochrona dokumentów, konfiguracja sieci, budowa stron internetowych, a także tworzenie i testowanie aplikacji to tylko niektóre z obowiązków, które wykonują osoby z wykształceniem informatycznym. Technikum pozwala zdobyć wiedzę umożliwiającą podjęcie pracy na stanowiskach związanymi z technologiami przetwarzania danych, a także przystąpić do studiów w tej dziedzinie. Ukończenie technikum oraz studiów wyższych stanowi dla pracodawców wyjątkowo atrakcyjne połączenie, które daje szanse zdobycia wyjątkowo dobrze płatnych stanowisk.


programista siedzi przed komputerem


Technikum logistyczne (technik logistyki) – wraz z pojawieniem się na rynku usług oferowanych przez takie firmy jak InPost, Pyszne.pl, Ubereats oraz popularyzacją zakupów z dowozem, gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na osoby, które są w stanie skutecznie zarządzać przepływem surowców, towarów i usług. Technik logistyki to osoba odpowiedzialna za sprawną obsługę arterii kluczowych dla skutecznego działania nie tylko przedsiębiorstw, ale również całego kraju. Kontrola nad ruchem morskim, kolejowym i lotniczym, zarówno w makro-, jak i mikroskali sprawia, że absolwenci techników logistycznych są poszukiwanymi pracownikami na dzisiejszym rynku. W toku kształcenia w techniku uczeń odbywa kilkutygodniowe praktyki w firmie, gdzie ma okazję poznać realia zawodu, co znacznie ułatwia zdobycie zawodu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość kontynuowania edukacji na uczelni wyższej na takich kierunkach jak logistyka międzynarodowa, inżynieria transportu czy logistyka ekonomiczna.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies