Praca w Norwegii


Oferty pracy w Norwegii, CV po norwesku czy po angielsku, na co uważać w Norwegii gdy szukasz pracy.

Jak szukać pracy w Norwegii

Norwegia to jedno z lepszych miejsc pracy dla nas Polaków, stosunkowo łatwo znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, dodatkowym atutem jest odległość. Lot samolotem z Warszawy do stolicy Norwegii Oslo to 1h 50m, z odpowiednim wyprzedzeniem możemy tanio kupić bilet (z 2 tygodniowym wyprzedzeniem w Ryanair znalazłam bilet za 60 zł. lot w obie strony).

Nie znasz Norweskiego? To nie jest problem wystarczy że znasz język angielski, język angielski w zupełności wystarczy żeby podjąć pracę w Norwegii, oczywiście jak będziesz miała/miał ochotę to z czasem możesz nauczyć się języka norweskiego.

Norwegia oferuje bardzo dużo, to nie tylko bardzo dobrze płatna praca ale i piękne miejsce do życia, piękne lasy i jeziora, pozytywni ludzie.

piękna norwegia

Lecimy do Norwegii do znajomego/znajomej - super będziemy mogli się u kogoś zatrzymać na jakiś okres, jeżeli nie mamy tam nikogo musimy się liczyć ze sporym wydatkiem aby wynająć m.in. pokój, koszt w przeliczeniu na PLN to 2.5 tys. miesięcznie + kaucja która jest zazwyczaj wymagana.

Jak już jesteśmy na miejscu przyjmijmy że to jest Oslo i mamy lokum (czy to u znajomego czy też na wynajętym pokoju), kolejnym krokiem jest kupno numeru telefonu komórkowego norweskiego np. w sieci Telia (numer możemy zakupić przedstawiając dokument tożsamości).
Numer norweski wprowadzamy w naszym CV, Norweski pracodawca chętnie skontaktuje się z osobą która posługuje się tamtejszym numerem.
Piszemy CV, jeżeli nie znasz norweskiego a zakładam że znasz język angielski, CV piszesz w języku angielskim. Swoje CV kilka egzemplarzy możesz za darmo wydrukować w Nav Office (norweski urząd zatrudnienia).

Interesuje Ciebie praca w gastronomii, pubie, hotelu? Wydrukuj sobie kilkadziesiąt egzemplarzy CV i zanieś je osobiście w zaplanowane przez Ciebie punkty, staraj się wręczać swoją aplikację menadżerowi, kierownikowi itd.
Posiadasz inne specjalistyczne umiejętności z m.in zakresu budownictwa? Ok, zrób to samo odwiedź miejsca w których chciałbyś pracować, zostaw swoje CV u kierownika, szefa danego przedsiębiorstwa.
Szukanie pracy możesz już zacząć już w kraju a to za pośrednictwem m.in. Adecco (agencji zatrudnienia), ze znalezieniem pracy nie będą miały problemu osoby z taką specjalizacją / doświadczeniem jak spawacz, pracownik budowlany, stolarz. 

W dalszym etapie będziesz potrzebował/a konta bankowego w norweskim banku, konto jest Ci potrzebne aby twój pracodawca mógł przesłać wypłatę a Urząd Podatkowy mógł przelać tam ewentualną nadpłatę podatku.

Aby złożyć konto w banku potrzebujemy norweski numer identyfikacyjny [więcej], numer personalny (fødselsnummer lub personnummer) lub D-numer.
Pracownicy z zagranicy, którzy zamierzają przebywać w Norwegii krócej a niżeli 6 miesięcy otrzymują D-numer.
Jeżeli zamierzasz zostać w Norwegii dłużej a niżeli pół roku należy złożyć wniosek o numer personalny przy pomocy zgłoszenia przeprowadzki do Norwegii. Numer personalny składa się z 11 cyfr i jest ważny całe życie, sześć pierwszych cyfr to data urodzenia. 

Zobacz również CV po angielsku, chcesz napisać taki dokument już teraz? skorzystaj - kreator CV po angielsku

cv po angiesku i niemiecku kreator

Zarobki w Norwegii

Uśrednione zarobki w Norwegii na wybrane stanowiska pracy - dane na rok 2016, dane: SSB, Statistisk sentralbyrå, (dla ścisłości zarobki podane są w koronie norweskiej)

Stanowisko Miesięczna pensja brutto (NOK)
Pielęgniarka 42 100
Elektryk 38 600
Spawacz 36 500
Szef kuchni 35 400
Kierowca kat. C 34 800
Stolarz / Cieśla 33 700
Pracownik budowlany 31 000
Kelner / Barman 26 600 [+ napiwki :) ]


Aktualna cena, kurs korony norweskiej (NOK/PLN):
1 NOK / 0,4274 PLN  (kurs średni NOK w NBP, aktualizacja kursu raz dziennie pomiędzy godz. 12:00 a 13:00)

Kalkulator, przelicznik walutowy

(Korona norweska na Złoty polski / NOK na PLN)

Korona norweska:    
Złoty polski:            0 PLN

Garść wiadomości o Norwegii

Norwegia rozległy kraj na północnym krańcu kontynentu Europy, geograficznie nie tak odległy od Polski. Powierzchnia kraju 385 252 km², zamieszkuje około 5 200 000 mieszkańców. Norwegia to kraj wysoko rozwinięty przemysłowo, swoje bogactwo zawdzięcza m.in. wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego, duży sektor gospodarki stanowi hodowla ryb i rybołówstwo.
Taka ciekawostka, Norwegia to numer jeden na świecie jako producent energii elektrycznej przeliczając to na jednego mieszkańca. Tutaj postawiono na ekologię, energia prawie w całości produkowana jest z wykorzystaniem siły rzek.
Polacy w Norwegii to najliczniejsza grupa obcokrajowców w tym kraju i sięga od 140 do 160 tysięcy, żyjących na stałe lub regularnie powracających w calach zarobkowych.


MapaKomentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  
awatar 2017-08-19    jacek
Szukam jako stolarz meblowy czy coś polecicie w Norwegii?


awatar 2017-06-14    Budowlaniec
Co do CV warto wspomnieć że napisane po angielsku jest dodatkową informacją dla pracodawcy że kandydat będzie posługiwał się językiem angielskim i że rozmowa kwalifikacyjna będzie właśnie w tym języku.


awatar 2017-06-09    Adrian
Fakt w Norwegii bardzo dużo mieszkańców jak nie wszyscy znają język angielski i bez problemu można otrzymać pracę posługując się angielskim, nie wiem czy jako kelner / kelnerka ale w usługach na produkcji jak najbardziej. Ja pracowałem (pierwsza praca) przy na linii produkcyjnej, a wtedy mój angielski był dosyć przeciętny. Teraz w już usługach i już powiem kilka zdań po Norwesku. Polecam dla niezdecydowanych świetna alternatywa dla UK, choć zima tu potrafi zaskoczyć. Jeg hilser deg :)