dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Życie i praca w Kanadzie - jak zacząć?

kobieta trzyma flagę Kanady

Kanada - ojczyzna Celine Dion, Bryana Adamsa, Jamesa Camerona, czy Jima Carreya. Dla wielu Polaków jest to kraj, który jest szalenie tajemniczy, o którym wiedzą naprawdę niewiele. Jeśli zamierzasz wybrać to drugie co do wielkości państwo na świecie jako miejsce do życia i zarobku, koniecznie powinieneś poznać kilka niezwykle ważnych faktów dotyczących Kanady. Z lektury artykułu dowiesz się jak wygląda praca w Kanadzie oraz gdzie i w jaki sposób ją znaleźć. Ponadto opowiemy nieco o kanadyjskim stylu życia, o sposobie na legalną pracę, przygotowaniach do wyjazdu, itp. Słowem dowiesz się wszystkiego, co przyda Ci się na dobry start, by pomóc Ci znaleźć posadę w Kanadzie oraz poczuć się tu jak w domu.

Praca w Kanadzie formalności, które na Ciebie czekają

Przed wyjazdem do Kanady musisz pamiętać, że czeka na Ciebie sporo formalności. Nie jest możliwe, by ot tak po prostu zdecydować się na wyjazd i dostać tu pracę. Aby mogło się tak stać będziesz musiał spełnić szereg formalności, które niezbędne są aby otrzymać legalną pracę. I to niezależnie od tego, czy poszukujesz pracy jako specjalista, czy ma być to jedynie praca dorywcza, czy wakacyjna.

Warunki, które musisz spełnić, aby emigrować do Kanady zgodnie z wymogami Kanadyjskiego Urzędu do Spraw Imigracji wyglądają następująco:

  1. po pierwsze musisz zdobyć pracę w Kanadzie
  2. po drugie musisz potwierdzić swoje kwalifikacje
  3. po trzecie musisz znać język francuski lub angielski lub też obydwa te języki

Jak znaleźć pracę w Kanadzie? Jak aplikować?

Znalezienie pracy w Kanadzie nie należy wcale do spraw najłatwiejszych, jest bowiem poprzedzone sporą ilością niezbędnych i często dość uciążliwych formalności. Aplikacje do konkretnej pracy możesz złożyć jeszcze z Polski zanim zdecydujesz się na wyjazd. Możesz też wybrać program IEC, który jest specjalnym programem w typie work & travel, czyli łączącym pracę z podróżowaniem.

Credentials – warunek bezwzględnie potrzebny!

To jednak dopiero początek Twojej przygody z formalnościami. Konieczne jest bowiem, aby potwierdzić kwalifikacje zawodowe, wszelkie dyplomy, certyfikaty, zaświadczenia, itp. czyli tzw. credentials. Jeśli chcesz otrzymać pracę w Kanadzie, jest to warunek bezwzględnie konieczny do spełnienia.

Referencje od pracodawców

Choć nie jest bezwzględnie potrzebne, by przedstawić referencje od poprzednich pracodawców nowemu, warto jednak je otrzymać i przedłożyć. Jeśli nie jest to Twoja pierwsza praca, o którą się ubiegasz, poproś swojego poprzedniego pracodawcę o wystawienie referencji w języku francuskim lub niemieckim. Możesz też referencje przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i przedstawić je przyszłemu pracodawcy. To przydatne, by referencje zdobyć w obydwu językach, ponieważ w Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe, dlatego w zależności od rejonu w którym uda Ci się zdobyć pracę, będziesz potrzebować tłumaczenia w jednym z tych dwóch języków.

Znajomość języków

Znajomość angielskiego lub/i francuskiego, to podstawa. Musisz znać przynajmniej jeden z języków oficjalnych używanych w Kanadzie, aby móc tu pracować. Będąc już w Kanadzie będziesz mieć też możliwość udania się na doszkalające zajęcia językowe, które są opłacane przez władze prowincji. W Kanadzie honorowane jest kilka rodzajów certyfikatów językowych. Z angielskiego są to IELTS, CELPIP, TOEFL, zaś z francuskiego TEF oraz DELF.

Wiza Kanada a wyjazd do pracy

Jak zostało już wspomniane, będąc cudzoziemcem masz kilka możliwości zdobycia zatrudnienia. Są to:

  1. poszukiwania pracy jeszcze przed wyjazdem do Kanady
  2. poszukiwania pracy w Kanadzie połączone z wakacjami – opcja dla młodych osób
  3. praca dzięki Canadian Experience Class

Co oznacza to w praktyce?

Poszukiwania przed wyjazdem możesz rozpocząć jeszcze z domu, wysyłając do potencjalnych pracodawców profesjonalne CV. Jednak po znalezieniu dla siebie pracy będziesz musiał nieco poczekać, by otrzymać pozwolenie na nią. Takie pozwolenie jest wydawane w oparciu o Labour Market Impact Assesment, czyli popularne LMIA. LMIA jest to specjalny proces weryfikacji dokonywany przez Urząd do spraw Zatrudnienia i Rozwoju Społecznego. Weryfikacja taka polega na ocenie oferty pracy, w trakcie której ustalane jest, czy zatrudnienie osoby z zagranicy nie wpłynie negatywnie na kanadyjski rynek pracy. W ramach takiej weryfikacji pracodawca z Kanady zobowiązany jest do spełnienia szeregu wymagań.

Przede wszystkim musi dostarczyć do urzędu informacje typu:

  1. ilu Kanadyjczyków starało się o pracę na tym stanowisku oraz z jaką liczbą kandydatów przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną
  2. dlaczego praca nie została przyznana pracownikowi kanadyjskiemu
  3. czy pracodawca odczuwa realny niedobór pracowników oraz czy włożył odpowiedni wysiłek, aby na miejsce pracy znaleźć Kanadyjczyka
  4. czy zatrudnienie osoby z zagranicy nie będzie miało negatywnego wpływu na rynek pracy Kanadyjczyków, a także czy pracownik z zagranicy będzie w stanie przenieść swoje umiejętności i wiedzę na rynek kanadyjski

Po tej weryfikacji urzędnicy sprawdzają, czy pracownik z zagranicy otrzyma odpowiednie warunki finansowe w ramach swojego zatrudnienia oraz czy proponowane warunki pracy stoją w zgodzie z wszelkimi przepisami prawa, zwłaszcza zaś prawa pracy.

Jak widać, ubiegając się o pracę w Kanadzie nie jest możliwe zatrudnienie na czarno, ani też poprzez tzw. znajomości. Pracę otrzymać można też wyłącznie wtedy, gdy nie ucierpi na tym rodzimy rynek pracy. Warto przy okazji wiedzieć, iż otrzymanie pozytywnej opinii w LMIA często jest trudniejsze w dużych miejscowościach, a także w przypadku osób posiadających kwalifikacje specjalistyczne. Z reguły opinię pozytywną łatwiej jest zdobyć w małych miejscowościach oraz w zawodach, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji.

Kto zajmuje się formalnościami?

  1. Jeśli próbujesz zdobyć pracę w Kanadzie, to na przyszłym pracodawcy spoczywa obowiązek spełnienia opisanych powyżej formalności. To on jeszcze przed wyjazdem pracownika z Polski (czy innego kraju) musi rozpocząć procedurę LMIA, czyli sprawdzania przez urząd i otrzymać pozytywną weryfikację.
  2. Drugi sposób zdobycia pracy, to praca w Kanadzie połączona z wakacjami. Jest to program o nazwie International Experience Canada, który pozwala na podróżowanie po Kanadzie oraz na pracę. Otrzymując specjalną wizę typu Work&Travel możesz pracować przez pół roku oraz przez drugą połowę roku podróżować po Kanadzie. Jest to doskonały sposób na to, by poznać Kanadę i jej zwyczaje. Jednak ten rodzaj wizy otrzymać mogą wyłącznie osoby młode, przed ukończeniem 35 roku życia.
  3. Ostatnim sposobem na zdobycie pracy jest otrzymanie pozwolenia na pobyt stały, czyli Canadian Experience Class. Jest to pozwolenie, które wydawane jest osobom mającym minimum roczne doświadczenie pracy w Kanadzie, a także co ważne kanadyjskie wykształcenie. Canadian Experience Class wydaje się ponadto osobom z minimum dwuletnim doświadczeniem pracy w Kanadzie, bez wykształcenia zdobytego na miejscu.

Praca w Kanadzie a wiza

Wyjazd do Kanady w celach turystycznych obliguje do posiadania elektronicznej autoryzacji podróży, czyli tzw. Electronic Transit Authorization - eTA. Takie pozwolenie wydawane jest na pół roku oraz oznacza możliwość przebywania w Kanadzie na okres maksimum 6 miesięcy. Jeśli jednak starać będziesz się o pracę w Kanadzie, a także o dłuższy niż półroczny pobyt, wówczas eTA nie wystarczy.
W takim wypadku niezbędne jest wyrobienie sobie specjalnego biometrycznego paszportu. Jest to procedura odpłatna, która w przeliczeniu na polską walutę kosztuje około 150 zł. W przypadku jeśli osoba ubiegająca się o możliwość wyjazdu do Kanady lub o pracę posiada na miejscu rodzinę, czy też partnera, wówczas z reguły otrzymanie pozwolenia jest bezproblemową formalnością.

Gdzie szukać ofert pracy w Kanadzie?

Istnieje wiele stron, na których możliwe jest poszukiwanie pracy w Kanadzie. I to z dowolnego miejsca w Europie, w tym w Polsce. Najpopularniejsze z nich to Indeed, Workopolis, Jobbank, Kijiji, itp. Z niektórych z tych stron dowiesz się ponadto, jakie zawody są szczególnie potrzebne i poszukiwane w poszczególnych prowincjach Kanady, a co za tym idzie, gdzie będziesz miał możliwość najłatwiejszego znalezienia zatrudnienia. Także z tych stron dowiesz się, jakie wymagania musisz spełnić, by otrzymać daną pracę oraz jakie oferowane są zarobki na danym stanowisku.

Możesz ponadto skorzystać z ofert licznych firm rekrutacyjnych oraz agencji pracy, które pośredniczą w poszukiwaniu pracowników.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2022-04-27   Kasia Kate Jeziorska z bloga kanadasienada.pl
" otrzymanie pozwolenia na pobyt stały, czyli Canadian Experience Class. " Życzliwe sprostowanie: CEC to nie jest pozwolenie na pobyt stały tylko jeden z wielu programów / ścieżek / możliwości otrzymania pobytu stałego. Pobyt stały to Permanent Residency i można go uzyskać także zanim wyjedzie się do Kanady. Serdeczności!
avatar2021-04-29   Agata
Właśnie się zastanawiamy, ja - protetyk (lat 27), mój mąż handlowiec (lat 30) nad emigracją na stałe do Kanady. Nie powiem epidemia koronawirusa trochę nam namieszała w planach. Myśleliśmy o Toronto. Czy to dobry czas na taki krok? Macie jakieś doświadczenie? Od czego zacząć?

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies