BLOG O PRACY


Jak skutecznie szukać atrakcyjnej pracy? Na blogu jak napisać atrakcyjne i przejrzyste CV i list motywacyjny.

CV dla studenta / ucznia

Bez doświadczenia zaraz po studiach po szkole jak napisać CV, wskazówki na czym się skupić, jakie informacje wyeksponować, skuteczne i atrakcyjne CV dla pracodawcy, więcej - CV dla studenta

studentka


Ukraińcy w Polsce - pracownicy i studenci 

Ile zarabiają? Gdzie pracują? Dlaczego wybierają nasze kierunki studiów? Ilu Ukraińców już przyjechało do Polski i wiele więcej informacji - pracownik z Ukrainy.

pracownik z Ukrainy jako spawacz ślusarz


Praca w Norwegii

Zastanawiasz się nad wyjazdem do Norwegii w celach zarobkowych? Wiesz w jakiej branży chcesz pracować? Jakie są zarobki i koszty życia, jak wygląda życie w dużym mieście a jak w małych peryferyjnych miejscowościach. Więcej - praca w Norwegii

polak w Norwegii


Jakich błędów nie należy popełniać pisząc CV

Życiorys zawodowy / CV to pierwszy etap kontaktu z pracodawcą. Czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną? Dużo zależy od tego jak przygotujemy nasze CV. Wśród dziesiątek dokumentów aplikacyjnych przesłanych przez kandydatów są dokumenty przygotowane z brakiem profesjonalizmu i to pod względem formy i treści. Pomimo tego, że o standardach przygotowania dokumentów aplikacyjnych napisano już bardzo wiele, a kandydaci nadal robią te same błędy.
Chcesz aby Twoje CV zostało zauważone, aby było atrakcyjne i czytelne dla pracodawcy, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Prezentujemy najczęstsze błędy jakie popełniają kandydaci podczas pisania CV:

Forma - nieczytelny i niestaranny dokument
Forma dokumentu jest równorzędnie istotna co jego treść, wygląd CV natychmiast zwraca na siebie uwagę. Przykład: dokument na pierwszy rzut oka jest nieczytelny nie widać podziału na działy (brak wyrazistej struktury): Edukacja, Doświadczenie zawodowe, Dodatkowe Umiejętności, itd. cały tekst jest zlany w jedną całość, lub też w drugą stronę w dokumencie jest znaczny przerost formy, CV napisane jest kilkoma kolorami bądź stylami.

Przykład dobrze sformatowanego dokumentu, CV napisano przy użyciu kreatora, ten i więcej szablonów na darmowy kreator CV.

kreator CV

Błędy - ortografia, błędy stylistyczne
W dokumentach aplikacyjnych unikamy jakichkolwiek błędów ortograficznych, stylistycznych i literówek itp. Błędy w dokumencie mogą sugerować dla pracodawcy że jesteśmy osobą niedokładną bądź/i osobą z dużymi brakami w edukacji podstawowej.

Nieprecyzyjne informacje
Informacje, jakie zawierają w dokumencie kandydaci na ogół są zbyt obszerne i tym samym nieprecyzyjne, np. znajomości obsługi komputera bez podania jakich aplikacji/programów to dotyczy i jaki stopień zaawansowania. Podobnie jest z językami obcymi, dodatkowymi umiejętnościami - pracodawca oczekuje od nas konkretnych i precyzyjnych informacji.

Odwrócona chronologia
Edukacja i Doświadczenie Zawodowe - informacje zamieszczamy w odwróconej chronologii - w rubrykach takich jak "Doświadczenie Zawodowe" rozpoczynamy od informacji najbardziej aktualnych i kolejno zamieszczamy informacje cofając się w czasie.

Zdjęcie
W USA czy UK to element który nie obowiązuje a wręcz jest zakazany, natomiast w Polsce to nadal ważny punkt w CV. Odpowiednia fotografia pomaga w kreowaniu dobrego wizerunku. Odpowiednia? Co to oznacza? To zdjęcie stosowne, podobne do tego które zamieszczamy w Legitymacji czy Dowodzie Osobistym (pogodna twarz na neutralnym tle, zdjęcie dobrej jakości).

Klauzula w CV
Nasza zgoda na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji powinna być nieodzowną częścią naszego CV, brak klauzuli może być przyczyną do odrzucenia naszej aplikacji.

Poziom znajomości Języków 
Jak prawidłowo opisać nasz poziom znajomości języków obcy w CV? - więcej informacji znajdziesz tutajKomentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  
awatar 2018-06-05    Kasia
A co z adresem? Jakos nie za bardzo mam ochote podawac caly adres na CV bo nigdy nie wiadomo w czyich rekach on wyladuje! Czy musze? Czy moge np podac ulice I miasto?


awatar 2017-06-08    Renata
Dodam jeszcze że odpowiedni format dokumentu, kiedyś w firmie na stanowisko grafika DTP kandydat przysłał email-em CV napisane w notatniku w formacie cv.txt. Grafikowi po prostu takich błędów się nie wybacza.