Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – co tak naprawdę znaczy ten zapis?

Według Polskiego prawa zgoda jest po to żeby nasze CV mógł przeglądać pracodawca i osoby zajmujące się procesem rekrutacji w firmie do której złożyliśmy dokument.
Bez naszej dodatkowej zgody przekazywanie dokumentu lub zawartych w nim informacji firmom zewnętrznym jest niezgodne z polskim prawem. Klauzula o ochronie danych osobowych obowiązuje jedynie w Polsce, w europie zachodniej w krajach takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania itd. klauzula nie występuje.

W którym miejscu dokumentu zamieszczamy klauzulę o ochronie danych osobowych?

Zawsze jest to stopka czy to jest CV czy List Motywacyjny. Stopka w edytorze tekstowym ma tą zaletę że jej zawartość pojawia się automatycznie na każdej stronie dokumentu.

(Jeżeli pracujemy w dokumencie np. DOC wybieramy z menu górnego "Wstaw" > "Stopka" > "Domyślnie" i kursor przenosi nas do stopki, pola gdzie "wklejamy" treść klauzuli).

Pamiętaj - klauzula to wymóg formalny i nie ma potrzeby jej eksponować (dlatego może być napisana mniejszą czcionką). Ważne, aby wymóg był spełniony i zamieścić klauzulę.

Treść klauzuli w CV – aktualna, rok 2018.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

Brak klauzuli w CV – co się stanie z naszym dokumentem?

Prawdopodobnie nasz życiorys zawodowy wyląduje w niszczarce a później w koszu – bo według Polskiego prawa tak powinno się stać. Oczywiście nie jest to reguła. Ale po co ryzykować lepiej dopełnić wszelkich formalności.

Klauzula dedykowana do konkretnego pracodawcy

Zdarza się że pracodawca żąda, aby klauzula wyznaczała podmiot, nazwę konkretnej firmy której będzie dotyczyła zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wtedy też zamieszcza się własną wersję klauzuli.