dziweczyna z flagą kanady

Życie i praca w Kanadzie.
Jak zacząć?

osoba z depresją

Jak rozpoznać depresję?
Jakie są objawy depresji?

REKLAMA

Pracownicy z Ukrainy w Polsce

Od 11 czerwca 2017 roku nie ma obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy podróżujących do krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że nasi wschodni sąsiedzi będą mogli wjechać do krajów UE(z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na okres nie dłuższy niż 90 dni - w ciągu pół roku - m.in. w celu biznesowym, turystycznym bądź rodzinnym. Warunkiem jest posiadanie ważnego paszportu biometrycznego, i braku zakazu wjazdu dk krajów UE.

praca na budowie

Według oficjalnych źródeł w Polsce podjęło pracę 1,2 mln Ukraińców. A do końca roku 2017 liczba pracowników ze wschodu sięgnie liczby 2 mln. Do pracy w Polsce przyjeżdżają ludzie z całej Ukrainy, jednak nadal największa liczba z powiatów zachodnich Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi będą podejmować pracę w Polsce, dopóki zarobki w Polsce będą wyraźnie wyższe niż na Ukrainie i pod warunkiem że inne europejskie rynki pracy nie otworzą sie na pracowników z Ukrainy. Taki stan rzeczy może się utrzymać jeszcze przez kilka kolejnych lat.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

  1. Średnia miesięcznych zarobków to około 3200 netto (do ręki).

Na jakie umowy najczęściej są zatrudniani Ukraińcy?

  1. Umowa o dzieło, umowa zlecenie.

W jakich zawodach najczęściej pracują Ukraińcy?

  1. Rolnictwo (kobiety - 7%, mężczyźni - 13%)
  2. Przemysł (kobiety - 2%, mężczyźni - 3%)
  3. Usługi budowlano-remontowe (kobiety - 1%, mężczyźni - 23%)
  4. Praca w gospodarstwie domowym (kobiety - 37%, mężczyźni - 1%)
  5. Hotele i gastronomia (kobiety - 8%, mężczyźni - 4%)
  6. Handel (kobiety - 4%, mężczyźni - 4%)

Gdzie w jakim województwie największa ilość Ukraińców podejmuje pracę?

  1. Mazowieckie
  2. Małopolskie
  3. Dolnośląskie

Rośnie liczba studentów z Ukrainy

Studenci z Ukrainy doceniają poziom naszych wyższych uczelni (chociażby spojrzenie na biznes z Polskiej / Europejskiej perspektywy jest bardziej ceniony), studentów ze wschodu można spotkać na większości dobrych uczelni. Duży odsetek studentów podczas nauki podejmuje pracę w Polsce lub deklaruje chęć jej podjęcia.

Szukasz pracy, chcesz napisać szybko CV? - Przejdź kreator CV całkowicie za darmo !!!

Dlaczego Ukraińcy wybierają Polskę?

  1. Brak bariery językowej, większość rozumie język polski i w stopniu komunikatywnym posługuje się nim, poza tym spora część przybyszów deklaruje że w rodzinie czy to dziadek czy babcia są Polakami.
  2. Brak bariery kulturowej, potrafimy szybko się dogadać.
  3. Tuż za miedzą, do Polski można przyjechać pociągiem (podróż pociągiem z Kijowa do Wa-wy trwa około 17 godzin), autokarem, autem co prawda trzeba na to poświęcić cały dzień(dodatkowo należy wziąć pod uwagę czas na odprawę graniczną).
  4. Coraz większa ilość pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia pracownika z Ukrainy.
  5. W Polsce im się najzwyczajniej podoba, dodatkowe czynniki które mają na to wpływ: bezpieczeństwo, w zdecydowanej większości pozytywny stosunek Polaków do Ukraińców, gospodarność lokalnych samorządów.

Aktualna cena, kurs hrywny ukraińskiej (UAH/PLN):
1 UAH/ 0,1324 zł  czas aktualizacji kursu: 2021-02-25

A jakie są zarobki na Ukrainie?

Ostatnie dane pokazują że statystyczny Ukrainiec na Ukrainie (wyliczona średnia medialna) zarabia około 3600 UAH (476.64 zł).
Średnia emerytura na Ukrainie to kwota 1500 UAH (198.6 zł) miesięcznie. Na najwyższe zarobki można liczyć w Kijowie (stolicy), średnia pensja to 6300 UAH (834.12 zł).
Do powyższych kwot został zastosowany przelicznik UAH/PLN według aktualnego kursu z dnia: 2021-02-25.


Emigranci z Ukrainy - kilka historii

Pandemia koronawirusa, zmieniające się zasady wjazdu do różnych państw, obowiązek testowania lub kwarantanny przyczyniły się do tego, że migracja zarobkowa w Europie znacznie się zmniejszyła. Jednak brak stabilności zatrudnienia w Europie Wschodniej, w tym na Ukrainie sprawia, że do Polski wciąż napływa siła robocza. Polska pozostaje liderem Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość imigrantów spoza niej.


Praca w Polsce - historia Tatiany, lat 39

dziewczyna Tatiana ukończyła studia wyższe i od ponad 20 lat regularnie przyjeżdża pracować do Polski, a następnie wraca z powrotem na Ukrainę, do Kijowa. Z kraju wyjeżdża tylko i wyłącznie po to, aby zarabiać pieniądze. Pracuje jako opiekunka osób starszych, a w wolnym czasie dodatkowo sprząta biurowce w Warszawie. Pomimo tego, że jest zadowolona z pracy w Polsce, za kilka lat planuje osiąść w Niemczech. Polska jest dla niej tylko przystankiem, a ze względu na wysokie koszty utrzymania w Warszawie, nie jest w stanie odłożyć zbyt wiele pieniędzy. Do pracy w Polsce jeździ wraz z rodziną i znajomymi, którzy również chcą wyjechać do Niemiec. Na razie największą barierą jest dla nich język, dlatego też postanowili poszukać najpierw pracy w Polsce i odłożyć niezbędne środki na start w kraju za Odrą.



Emigracja w Polsce - Iwan, lat 33

chłopak 33 latek Iwan na Ukrainie sprzedawał sprzęt AGD, a wyjazd do Polski był podyktowany chęcią poprawy sytuacji materialnej. Po przybyciu do kraju nad Wisłą postanowił skorzystać z pomocy agencji pracy. Opiekun dopełnił w jego imieniu wszelkich formalności i pomógł w znalezieniu zakwaterowania. Iwan pracę rozpoczął na produkcji, a po kilku miesiącach awansował na stanowisko kierownicze. Ukrainiec szybko się zaaklimatyzował, co pozwoliło mu piąć się po szczeblach kariery. Obecnie jest odpowiedzialny za zatrudnianie Ukraińców w firmie. Dzięki jego pracowitości i doświadczeniu, role się odwróciły i to teraz Iwan pomaga swoim rodakom znaleźć pracę w polskiej firmie. Choć odpowiada za koordynację produkcji w firmie, wciąż chętnie służy dobrą radą swoim rodakom. Na Ukrainę wracać nie zamierza.



Emigracja w Polsce - praca i studia Olega, lat 22

chłopak 22 latek Oleg od urodzenia mieszkał w małej ukraińskiej miejscowości, niedaleko Donbasu. Stale pogarszająca się sytuacja w kraju zmusiła go do emigracji do Polski. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i jednocześnie pracuje w gastronomii. Chociaż jego zarobki osiągają pułap płacy minimalnej w Polsce, to Oleg jest ze swojej pracy zadowolony. Żyje skromnie, a oszczędności wysyła na Ukrainę swojej matce, która opiekuje się czworgiem jego rodzeństwa. Po ukończeniu studiów Oleg planuje ściągnąć do Polski całą rodzinę i zamieszkać tutaj na stałe.



Praca i emigracja Ukraińców w Polsce

Za emigracją Ukraińców do Polski przemawiają przede wszystkim kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia. Ponadto bliskość kulturowa oraz geograficzna sprawia, że Ukraińcy bardzo często wybierają nasz kraj w celach zarobkowych. Dodatkowo wpływa na to niestabilna sytuacja polityczna i jak wskazują badania, co piąty Ukrainiec jest zdania, że jego dzieci nie powinny wiązać swojej przyszłości z krajem.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)  


avatar2019-11-16   Kate
Ja jestem z Ukrainy i jestem tutaj by zdobyć dobre wyksztalcenie, czuję się tutaj bardzo dobrze i dziękuję za taką możliwości
avatar2019-07-12   Manager
To już wiem czemu czemu tak tu emigrują Ukraińcy bo tam się zarabia dużo mniej a niżeli u nas, chociaż w Polsce zarobki są nędzne na tle państw starej Unii szczególnie w rolnictwie przy zbiorach, szkoda gadać.
avatar2019-05-11   J
Na budowach w Wa-wie pracuje sporo ludzi z Ukrainy, czy to dobrzy fachowcy? Może już tak, ale sporo z nich dopiero się uczyło fachu / zawodu stawiając swoje pierwsze ścianki działowe w nowych mieszkaniach. Różne rzeczy wychodziły przy odbiorach mieszkań.
avatar2018-04-13   głos z Kobylina na Mazowszu
W mojej miejscowości sami Ukraińcy pracują w polu przy zbiorach warzyw, pracowników sezonowych z Polski coraz mniej.

EKASA © 2024 host:hetzner   Polityka Prywatności i Pliki Cookies